Begin typing your search above and press return to search.

Upsets mark second day

By Sports reporter

GUWAHATI, July 14 - Anurag Buragohain and Janashree Saikia of Assam caused two major upsets in the boys U-14 and girls U-12 categories respectively in the OIL-AITA Super Series Tennis tournament being held at the All Assam Tennis Association Complex, Guwahati here today.

Anurag and Janashree moved to the quarterfinals by defeating 5th seed Jaishvin Singh Sidana 6-4, 3-6, 6-2 and 4th seed Sudipta Senthil Kumar in straight sets 7-5, 6-2 respectively.

In another upset, Yashraj S Dalvi of Maharashtra defeated 2nd seed Amrut Jay Mohanty of Orissa -7-5, 6-2 to move to the quarterfinals.

Results � Boys (U-12 singles 2nd round): Nikhil Niranjan (KA) bt Rahul Pamei (MN) 6-1, 6-0, Shreejit Sen (MH) bt Harsha P Kumar (MH) 6-4, 6-2. Dhruv Tangri (PB) bt Kritanta Sarma (ASM) 6-1, 6-2. Pranav Ikkurthy (AP) bt Kartik Saxena (DL) 6-4, 6-2. Udit Gogoi (ASM) bt Shashidhar Kota (MH) 6-1 (conceded). Hasith Srujan G (AP) bt Md Arib Afzal (WB) 6-2, 6-0. Nihar Patel (GJ) bt Vishesh Patel (GJ) 7-5, 7-6 (4). Yashraj S Dalvi (MH) bt Amrut Jay Mohanty (OD) 7-5, 6-2.

Girls (U-12 singles 2nd round): Bhakti Shah (TS) bt Swarnali Ghosh (WB) 6-1, 6-4. Yana Dhamija (HR) bt Simran Ikka (OD) 6-2, 6-2. Janashree Saikia (ASM) bt Sudipta Senthil Kumar (MH) 7-5, 6-2. Shatavisa Ghosh (WB) bt Aarya K Zalte (MH) 6-4, 6-1. Aditi Narayan (KA) bt Nimrat Kaur Atwal (CH) 6-0, 6-2. Mushrath Anjum Shaik (AP) bt Avi Shah (GJ) 6-2, 6-1. Aditi Are (TS) bt Syeda Nihad Omar (ASM) 6-0, 6-1. Gargi Pawar (RJ) bt Mekhala Manna (WB) 6-1, 6-1.

Boys (U-14 singles 2nd round): Aaryan Zaveri (GJ) bt Aaryan Bhatia (MH) 6-0, 6-0. Anurag Buragohain (ASM) bt Jaishvin Singh Sidana (PB) 6-4, 3-6, 6-2. Nihar Patel (GJ) bt Krish Patel (GJ) 6-3, 0-6, 6-4. Prasanna Bagade (MH) bt Arjun Jaishnani (MH) 6-0, 6-2. Dhruv Tangri (PB) bt Rishav Brahma (ASM) 1-6, 6-2, 6-2. Jagtar Arora (HR) bt Jishnu Baruah (ASM) 6-2, 6-0. Vansh Bhagtani (GJ) bt Mohammad Fardeen (WB) 6-2, 6-4. VM Sandeep (TN) bt Karan Baruah Das (ASM) 6-2, 6-0,

Girls (U-14 singles 2nd round): Tanisha Kashyap (ASM) bt Kristi Boro (ASM) 6-0, 6-0. Rituparna Choudhury (WB) bt Janashree Saikia (ASM 6-3, 6-1.

Next Story
Similar Posts
Upsets mark second day

GUWAHATI, July 14 - Anurag Buragohain and Janashree Saikia of Assam caused two major upsets in the boys U-14 and girls U-12 categories respectively in the OIL-AITA Super Series Tennis tournament being held at the All Assam Tennis Association Complex, Guwahati here today.

Anurag and Janashree moved to the quarterfinals by defeating 5th seed Jaishvin Singh Sidana 6-4, 3-6, 6-2 and 4th seed Sudipta Senthil Kumar in straight sets 7-5, 6-2 respectively.

In another upset, Yashraj S Dalvi of Maharashtra defeated 2nd seed Amrut Jay Mohanty of Orissa -7-5, 6-2 to move to the quarterfinals.

Results � Boys (U-12 singles 2nd round): Nikhil Niranjan (KA) bt Rahul Pamei (MN) 6-1, 6-0, Shreejit Sen (MH) bt Harsha P Kumar (MH) 6-4, 6-2. Dhruv Tangri (PB) bt Kritanta Sarma (ASM) 6-1, 6-2. Pranav Ikkurthy (AP) bt Kartik Saxena (DL) 6-4, 6-2. Udit Gogoi (ASM) bt Shashidhar Kota (MH) 6-1 (conceded). Hasith Srujan G (AP) bt Md Arib Afzal (WB) 6-2, 6-0. Nihar Patel (GJ) bt Vishesh Patel (GJ) 7-5, 7-6 (4). Yashraj S Dalvi (MH) bt Amrut Jay Mohanty (OD) 7-5, 6-2.

Girls (U-12 singles 2nd round): Bhakti Shah (TS) bt Swarnali Ghosh (WB) 6-1, 6-4. Yana Dhamija (HR) bt Simran Ikka (OD) 6-2, 6-2. Janashree Saikia (ASM) bt Sudipta Senthil Kumar (MH) 7-5, 6-2. Shatavisa Ghosh (WB) bt Aarya K Zalte (MH) 6-4, 6-1. Aditi Narayan (KA) bt Nimrat Kaur Atwal (CH) 6-0, 6-2. Mushrath Anjum Shaik (AP) bt Avi Shah (GJ) 6-2, 6-1. Aditi Are (TS) bt Syeda Nihad Omar (ASM) 6-0, 6-1. Gargi Pawar (RJ) bt Mekhala Manna (WB) 6-1, 6-1.

Boys (U-14 singles 2nd round): Aaryan Zaveri (GJ) bt Aaryan Bhatia (MH) 6-0, 6-0. Anurag Buragohain (ASM) bt Jaishvin Singh Sidana (PB) 6-4, 3-6, 6-2. Nihar Patel (GJ) bt Krish Patel (GJ) 6-3, 0-6, 6-4. Prasanna Bagade (MH) bt Arjun Jaishnani (MH) 6-0, 6-2. Dhruv Tangri (PB) bt Rishav Brahma (ASM) 1-6, 6-2, 6-2. Jagtar Arora (HR) bt Jishnu Baruah (ASM) 6-2, 6-0. Vansh Bhagtani (GJ) bt Mohammad Fardeen (WB) 6-2, 6-4. VM Sandeep (TN) bt Karan Baruah Das (ASM) 6-2, 6-0,

Girls (U-14 singles 2nd round): Tanisha Kashyap (ASM) bt Kristi Boro (ASM) 6-0, 6-0. Rituparna Choudhury (WB) bt Janashree Saikia (ASM 6-3, 6-1.