Begin typing your search above and press return to search.

Students shine in all streams

By STAFF REPORTER
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, May 30 � A higher pass percentage in all the streams � Arts, Science and Commerce � marked the results of Higher Secondary Final�Examination-2014 conducted by the Assam Higher Secondary Education Council (AHSEC).

The Arts stream (73.91 per cent) recorded a slight increase in the pass percentage compared to 2013 (70.11 per cent) and 2012 (70.23 per cent). The pass percentage in Science stream at 85.31 also witnessed a marginal increase in comparison to the previous year (83.82 per cent). In the Commerce stream also, the pass percentage at 82.70 marked an increase compared to 2013 (80.08 per cent) and 2012 (81.17 per cent).

With an aggregate of 471 out of 500, Diganta Dutta of Anjali Borbora Memorial Academy, Barpathar in Golaghat topped the Arts stream, while Rupasmita Devi of Pragjyotika Jr College, Titabor, was the topper in the Science stream with an aggregate of 478 out of 500. Bineeta Jain of Gauhati Commerce College topped the Commerce stream by securing an aggregate of 465 out of 500.

A total of 2,03,513 students appeared in the Arts stream; 27,452 in Science stream and 16,402 in Commerce stream.

On the other hand, the district-wise breakup of the result in the Arts stream this year showed that the districts which are frequently hit by natural calamities have fared better, with Dhemaji recording a pass percentage of 91.66 and Lakhimpur recording a pass percentage at 87.71. The district that has recorded the lowest pass percentage is Chirang with 44.96.

Among the districts which did well in the Science stream are Hailakandi (95.64 pc), Darrang (94.97 pc), Dhemaji (93.80 pc), Jorhat (93.75 pc), Dibrugarh ((92.62 pc) and Lakhimpur (91.61 pc). Udalguri has recorded the lowest pass percentage of 68.23.

In the district-wise performance report for Commerce, Dhemaji again has surpassed all other districts by recording a pass percentage at 99.43, followed by Dima Hasao at 95.00, Barpeta at 94.36 and Lakhimpur at 92.26. Kokrajhar has scored the lowest with a pass percentage of 49.60. Another district, Chirang has no first division holder.

The pass percentage of the HS Final Year Examination for the Vocational stream is 73.78, which is a slight dip to the pass percentage of 73.90 recorded in 2013 and 77.59 recorded in 2012. A total of 1,232 students had appeared for the exam.

Higher Secondary Final Examination, 2014

List of successful candidates securing the first 10 positions

Arts Stream

1st Diganta Dutta (Engl, Mass, Posc, Econ, Educ, Soci), Anjali Borbora Memorial Academy, Bar Pathar, Golaghat, Total Marks-471; 2nd Tulika Gogoi (Engl, Mass, Econ, Educ, Posc, Hist), Amguri College, Sivasagar, Total Marks-469; 3rd Jahnabi Borah (Engl, Alte, Posc, Educ, Geog, Loph), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-468; 4th Barnali Saikia (Engl, Mass, Posc, Econ, Educ, Loph), Birjhora Kanya Mahavidyalaya, Bongaigaon, Total Marks-467; 5th Lucky Moni Boruah (Engl, Mass, Anth, Loph, Hosc, Posc), North Lakhimpur College, Lakhimpur, Total Marks-466; 6th Prerona Baruah (Engl, Alte, Econ, Psyc, Educ, Posc), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-465; Trishna Boruah (Engl, Alte, Math, Educ, Psyc, Econ), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-465; Ditul Kalita (Engl, Mass, Econ, Posc, Loph, Educ), Institutional Private, Total Marks-465; Bhanita Kalita (Engl, Mass, Educ, Loph, Posc, Econ), Assam Jatiya Vidyalay, Guwahati, Total Marks-465; 7th Hinakshee Barman (Engl, Alte, Econ, Educ, Hist, Posc), Institutional Private, Total Marks-463; 8th Bhobarnob Pratim Nath (Engl, Alte, Loph, Econ, Geog, Anth), Brilliant Academy Jr. College Mangaldoi, Total Marks-462; Mohsina Aktar (Engl, Mass, Loph, Educ, Arab), Institutional Private, Total Marks-462; Mallika Bhuyan (Engl, Alte, Anth, Loph, Geog, Posc), Institutional Private, Total Marks-462; Pallabi Hazarika (Engl, Mass, Econ, Educ, Loph, Posc), Institutional Private, Total Marks-462; 9th Monjushree Bora (EngL, Mass, Educ, Posc, Loph, Econ), Institutional Private, Total Marks-461; 10th Pratyashi Deka (Engl, Mass, Posc, Educ, Hist, Loph), Institutional Private, Total Marks-460; Hemashree Bailung (Engl, Mass, Posc, Econ, Educ), Moran Junior College, Moranhat, Dibrugarh, Total Marks-460; Sunny Shreya Dutta (Engl, Alte, Econ, Educ, Psyc), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-460; Bedanta Bikash Bora (Engl, Mass, Econ, Educ, Posc, Soci), Institutional Private, Total Marks-460; Projnya Paromita Kaushik (Engl, Alte, Loph, Econ, Educ, Posc), Cresent Academy, Jorhat, Total Marks-460; Gunjan Sarma (Engl, Mass, Econ, Educ, Csca), Cotton College, Guwahati, Total Marks-460; Jinnat Ara Hasin (ENGL, Mass, Econ, Arab, LoPh), Institutional Private, Total Marks-460.

Science Stream

1st Rupasmita Devi (Engl, Alte, Phys, Chem, Math, Biol), Pragjyotika Jr College, Titabor, Total Marks-478; 2nd Kritartha Kashyap (Engl, Mass, Chem, Biol, Phys), Sankardev Academy, Nalbari, Total Marks-474; 3rd Sukanya Ghosh (Engl, Alte, Phys, CHem, Math, Biol), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-470; 4th Ashwini Buragohain (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol, Math), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-469; Wasfiya Mazid (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol, Math), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-469; Swaroop Nath (Engl, Alte, Phys, Chem, Math), Cotton College, Guwahati Total Marks-469; Arindom Kaushik Bora (Engl, Mass, Chem, Phys, Biol, Math), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-469; 5th Ipsita Gogoi (Engl, Alte, Phys, Biol, Math, Chem), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-468; Bhashkar Jyoti Das (Engl, Mass, Phys, Chem, Math), Cotton College, Guwahati, Total Marks-468; 6th Akshay Saha (Engl, Alte, Phys, Biol, Math, Chem), SS College, Hailakandi, Total Marks-467; 7th Dhrubajyoti Bora (Engl, Mass, Stat, Phys, Math, Chem), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-465; 8th Shruti Kashyap (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol, Math), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-464; Ankur Jyoti Goswami (Engl, Mass, Phys, Chem, Math), Cotton College, Guwahati Total Marks-464; Parag Goswami (Engl, Mass, Phys, Chem, Math, Biol), Dakshin Kamrup College, Mirza, Total Marks-464; 9th Shafi Kamal Hussain (Engl, Alte, Phys, Biol, Math, Chem), Al Ameen K D Memo Junior College, Barpeta, Total Marks-463; Piyalee Nath (Engl, Alte, Chem, Phys, Biol), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar, Total Marks-463; Jyoti Sagar Medhi (Engl, Mass, Phys, CHem, Math), Cotton College, Guwahati, Total Marks-463; Pankaj Kumar Purbey (Engl, Alte, Phys, CHem, Math), Cotton College, Guwahati, Total Marks-463; Ashim Jyoti Nath (Engl, Mass, Phys, Chem, Stat), Institutional Private, Total Marks-463; 10th Ashfia Habib (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol), Anundoram Barooah Academy, Pathsala, Total Marks-462; Swapnaneel Nandy (Engl, Alte, Chem, Phys, Math), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar, Total Marks-462; Sanhita Devi (Engl, Alte, Phys, Chem, Csca, Math), Luit Valley Academy, Jorhat, Total Marks-462; Kallol Dey (Engl, Alte, Stat, Chem, Phys, Math), Cotton College, Guwahati, Total Marks-462; Sudeshdeep Sinha (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol), Cotton College, Guwahati, Total Marks-462; Jubair Akanda (Engl, Mass, Biol, Phys, Math, Chem), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-462; Tidip Bordoloi (Engl, Mass, Chem, Phys, Math, Biol), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-462; Rittwik Raj Borah (Engl, Alte, Phys, Chem, Stat, Math), Institutional Private, Total Marks-462; Snigdha Haloi (Engl, Mass, ChEm, Biol, Phys, Math), Sankardev Academy, Nalbari, Total Marks-462.

Commerce Stream

1st Bineeta Jain (ENgl, ALte, Acou, Bust, Econ, Math), Gauhati Commerce College, Guwahati, Total Marks-465; 2nd Uddipan Purkayastha (Engl, Alte, Acou, Bust, Cmst), Vivekananda Jr College, Silchar, Total Marks-459; 3rd Aparajita Neog (Engl, Alte, Acou, Bust, Cmst, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati, Total Marks-458; 4th Narendra Kumar Sand (ENgl, Alte, Acou, Bust, Econ), Karimganj College, Karimgang, Total Marks-456; 5th Poushali Das (Engl, Alte, Acou, Bust, Econ), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar, Total Marks-455; Hriday Jyoti Ojha (ENgl, Alte, Acou, Bust, Econ), National Pioneer Jr College, Tangla, Darrang, Total Marks-455; 6th Ashmita Paul (ENGL, Alte, Acou, Bust, Econ), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar, Total Marks-452; Subhadeep Saha (ENGL, AltE, Acou, Bust, Cmst), Gauhati Commerce College, Guwahati, Total Marks-452; 7th Souvik Mazumder (engl, Alte, Acou, Bust, Econ, Insu), RD Jr. College, Digboi, Total Marks-449; 8th Sweta Agarwal (Engl, Alte, Acou, Bust, Cmst, Econ), KC Das Commerce College, Guwahati, Total Marks-447; 9th Nisha Mani Sarmah (Engl, Mass, Acou, Bust, Bnkg), National Pioneer Jr College, Tangla, Darrang, Total Marks-446; 10th Silky Baid (Engl, Alte, Acou, Bust, Econ, Cmst), Bongaigaon College, Bongaigaon, Total Marks-445; Gaurav Bhageria (Engl, Alte, Acou, BUst, CMst), Dronacharya Academy, Barpeta Road, Total Marks-445; Kushal Rajgariah (Engl, Alte, Acou, Bust, Cmst, Econ), KC Das Commerce College, Guwahati, Total Marks-445; Reshma Jain (Engl, Alte, Acou, Bust, CMst), KC Das Commerce College, Guwahati, Total Marks-445; Tamanna Harlalka (ENgL, Alte, AcoU, Bust, EcOn), Institutional Private, Total Marks-445.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
Students shine in all streams

GUWAHATI, May 30 � A higher pass percentage in all the streams � Arts, Science and Commerce � marked the results of Higher Secondary Final�Examination-2014 conducted by the Assam Higher Secondary Education Council (AHSEC).

The Arts stream (73.91 per cent) recorded a slight increase in the pass percentage compared to 2013 (70.11 per cent) and 2012 (70.23 per cent). The pass percentage in Science stream at 85.31 also witnessed a marginal increase in comparison to the previous year (83.82 per cent). In the Commerce stream also, the pass percentage at 82.70 marked an increase compared to 2013 (80.08 per cent) and 2012 (81.17 per cent).

With an aggregate of 471 out of 500, Diganta Dutta of Anjali Borbora Memorial Academy, Barpathar in Golaghat topped the Arts stream, while Rupasmita Devi of Pragjyotika Jr College, Titabor, was the topper in the Science stream with an aggregate of 478 out of 500. Bineeta Jain of Gauhati Commerce College topped the Commerce stream by securing an aggregate of 465 out of 500.

A total of 2,03,513 students appeared in the Arts stream; 27,452 in Science stream and 16,402 in Commerce stream.

On the other hand, the district-wise breakup of the result in the Arts stream this year showed that the districts which are frequently hit by natural calamities have fared better, with Dhemaji recording a pass percentage of 91.66 and Lakhimpur recording a pass percentage at 87.71. The district that has recorded the lowest pass percentage is Chirang with 44.96.

Among the districts which did well in the Science stream are Hailakandi (95.64 pc), Darrang (94.97 pc), Dhemaji (93.80 pc), Jorhat (93.75 pc), Dibrugarh ((92.62 pc) and Lakhimpur (91.61 pc). Udalguri has recorded the lowest pass percentage of 68.23.

In the district-wise performance report for Commerce, Dhemaji again has surpassed all other districts by recording a pass percentage at 99.43, followed by Dima Hasao at 95.00, Barpeta at 94.36 and Lakhimpur at 92.26. Kokrajhar has scored the lowest with a pass percentage of 49.60. Another district, Chirang has no first division holder.

The pass percentage of the HS Final Year Examination for the Vocational stream is 73.78, which is a slight dip to the pass percentage of 73.90 recorded in 2013 and 77.59 recorded in 2012. A total of 1,232 students had appeared for the exam.

Higher Secondary Final Examination, 2014

List of successful candidates securing the first 10 positions

Arts Stream

1st Diganta Dutta (Engl, Mass, Posc, Econ, Educ, Soci), Anjali Borbora Memorial Academy, Bar Pathar, Golaghat, Total Marks-471; 2nd Tulika Gogoi (Engl, Mass, Econ, Educ, Posc, Hist), Amguri College, Sivasagar, Total Marks-469; 3rd Jahnabi Borah (Engl, Alte, Posc, Educ, Geog, Loph), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-468; 4th Barnali Saikia (Engl, Mass, Posc, Econ, Educ, Loph), Birjhora Kanya Mahavidyalaya, Bongaigaon, Total Marks-467; 5th Lucky Moni Boruah (Engl, Mass, Anth, Loph, Hosc, Posc), North Lakhimpur College, Lakhimpur, Total Marks-466; 6th Prerona Baruah (Engl, Alte, Econ, Psyc, Educ, Posc), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-465; Trishna Boruah (Engl, Alte, Math, Educ, Psyc, Econ), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-465; Ditul Kalita (Engl, Mass, Econ, Posc, Loph, Educ), Institutional Private, Total Marks-465; Bhanita Kalita (Engl, Mass, Educ, Loph, Posc, Econ), Assam Jatiya Vidyalay, Guwahati, Total Marks-465; 7th Hinakshee Barman (Engl, Alte, Econ, Educ, Hist, Posc), Institutional Private, Total Marks-463; 8th Bhobarnob Pratim Nath (Engl, Alte, Loph, Econ, Geog, Anth), Brilliant Academy Jr. College Mangaldoi, Total Marks-462; Mohsina Aktar (Engl, Mass, Loph, Educ, Arab), Institutional Private, Total Marks-462; Mallika Bhuyan (Engl, Alte, Anth, Loph, Geog, Posc), Institutional Private, Total Marks-462; Pallabi Hazarika (Engl, Mass, Econ, Educ, Loph, Posc), Institutional Private, Total Marks-462; 9th Monjushree Bora (EngL, Mass, Educ, Posc, Loph, Econ), Institutional Private, Total Marks-461; 10th Pratyashi Deka (Engl, Mass, Posc, Educ, Hist, Loph), Institutional Private, Total Marks-460; Hemashree Bailung (Engl, Mass, Posc, Econ, Educ), Moran Junior College, Moranhat, Dibrugarh, Total Marks-460; Sunny Shreya Dutta (Engl, Alte, Econ, Educ, Psyc), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-460; Bedanta Bikash Bora (Engl, Mass, Econ, Educ, Posc, Soci), Institutional Private, Total Marks-460; Projnya Paromita Kaushik (Engl, Alte, Loph, Econ, Educ, Posc), Cresent Academy, Jorhat, Total Marks-460; Gunjan Sarma (Engl, Mass, Econ, Educ, Csca), Cotton College, Guwahati, Total Marks-460; Jinnat Ara Hasin (ENGL, Mass, Econ, Arab, LoPh), Institutional Private, Total Marks-460.

Science Stream

1st Rupasmita Devi (Engl, Alte, Phys, Chem, Math, Biol), Pragjyotika Jr College, Titabor, Total Marks-478; 2nd Kritartha Kashyap (Engl, Mass, Chem, Biol, Phys), Sankardev Academy, Nalbari, Total Marks-474; 3rd Sukanya Ghosh (Engl, Alte, Phys, CHem, Math, Biol), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-470; 4th Ashwini Buragohain (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol, Math), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-469; Wasfiya Mazid (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol, Math), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-469; Swaroop Nath (Engl, Alte, Phys, Chem, Math), Cotton College, Guwahati Total Marks-469; Arindom Kaushik Bora (Engl, Mass, Chem, Phys, Biol, Math), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-469; 5th Ipsita Gogoi (Engl, Alte, Phys, Biol, Math, Chem), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-468; Bhashkar Jyoti Das (Engl, Mass, Phys, Chem, Math), Cotton College, Guwahati, Total Marks-468; 6th Akshay Saha (Engl, Alte, Phys, Biol, Math, Chem), SS College, Hailakandi, Total Marks-467; 7th Dhrubajyoti Bora (Engl, Mass, Stat, Phys, Math, Chem), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-465; 8th Shruti Kashyap (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol, Math), Salt Brook Academy, Dibrugarh, Total Marks-464; Ankur Jyoti Goswami (Engl, Mass, Phys, Chem, Math), Cotton College, Guwahati Total Marks-464; Parag Goswami (Engl, Mass, Phys, Chem, Math, Biol), Dakshin Kamrup College, Mirza, Total Marks-464; 9th Shafi Kamal Hussain (Engl, Alte, Phys, Biol, Math, Chem), Al Ameen K D Memo Junior College, Barpeta, Total Marks-463; Piyalee Nath (Engl, Alte, Chem, Phys, Biol), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar, Total Marks-463; Jyoti Sagar Medhi (Engl, Mass, Phys, CHem, Math), Cotton College, Guwahati, Total Marks-463; Pankaj Kumar Purbey (Engl, Alte, Phys, CHem, Math), Cotton College, Guwahati, Total Marks-463; Ashim Jyoti Nath (Engl, Mass, Phys, Chem, Stat), Institutional Private, Total Marks-463; 10th Ashfia Habib (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol), Anundoram Barooah Academy, Pathsala, Total Marks-462; Swapnaneel Nandy (Engl, Alte, Chem, Phys, Math), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar, Total Marks-462; Sanhita Devi (Engl, Alte, Phys, Chem, Csca, Math), Luit Valley Academy, Jorhat, Total Marks-462; Kallol Dey (Engl, Alte, Stat, Chem, Phys, Math), Cotton College, Guwahati, Total Marks-462; Sudeshdeep Sinha (Engl, Alte, Phys, Chem, Biol), Cotton College, Guwahati, Total Marks-462; Jubair Akanda (Engl, Mass, Biol, Phys, Math, Chem), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-462; Tidip Bordoloi (Engl, Mass, Chem, Phys, Math, Biol), Ramanujan Jr College, Nagaon, Total Marks-462; Rittwik Raj Borah (Engl, Alte, Phys, Chem, Stat, Math), Institutional Private, Total Marks-462; Snigdha Haloi (Engl, Mass, ChEm, Biol, Phys, Math), Sankardev Academy, Nalbari, Total Marks-462.

Commerce Stream

1st Bineeta Jain (ENgl, ALte, Acou, Bust, Econ, Math), Gauhati Commerce College, Guwahati, Total Marks-465; 2nd Uddipan Purkayastha (Engl, Alte, Acou, Bust, Cmst), Vivekananda Jr College, Silchar, Total Marks-459; 3rd Aparajita Neog (Engl, Alte, Acou, Bust, Cmst, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati, Total Marks-458; 4th Narendra Kumar Sand (ENgl, Alte, Acou, Bust, Econ), Karimganj College, Karimgang, Total Marks-456; 5th Poushali Das (Engl, Alte, Acou, Bust, Econ), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar, Total Marks-455; Hriday Jyoti Ojha (ENgl, Alte, Acou, Bust, Econ), National Pioneer Jr College, Tangla, Darrang, Total Marks-455; 6th Ashmita Paul (ENGL, Alte, Acou, Bust, Econ), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar, Total Marks-452; Subhadeep Saha (ENGL, AltE, Acou, Bust, Cmst), Gauhati Commerce College, Guwahati, Total Marks-452; 7th Souvik Mazumder (engl, Alte, Acou, Bust, Econ, Insu), RD Jr. College, Digboi, Total Marks-449; 8th Sweta Agarwal (Engl, Alte, Acou, Bust, Cmst, Econ), KC Das Commerce College, Guwahati, Total Marks-447; 9th Nisha Mani Sarmah (Engl, Mass, Acou, Bust, Bnkg), National Pioneer Jr College, Tangla, Darrang, Total Marks-446; 10th Silky Baid (Engl, Alte, Acou, Bust, Econ, Cmst), Bongaigaon College, Bongaigaon, Total Marks-445; Gaurav Bhageria (Engl, Alte, Acou, BUst, CMst), Dronacharya Academy, Barpeta Road, Total Marks-445; Kushal Rajgariah (Engl, Alte, Acou, Bust, Cmst, Econ), KC Das Commerce College, Guwahati, Total Marks-445; Reshma Jain (Engl, Alte, Acou, Bust, CMst), KC Das Commerce College, Guwahati, Total Marks-445; Tamanna Harlalka (ENgL, Alte, AcoU, Bust, EcOn), Institutional Private, Total Marks-445.

More in Entertainment
Similar Posts