Top
Begin typing your search above and press return to search.

State athletes for inter-zonal meet

By The Assam Tribune
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print

GUWAHATI, Aug 28: Altogether 20 State athletes have been selected to represent the East Zone team in the 23rd National Inter Zonal Junior Athletic Championship to be held at Bhopal from September 2 to 4. The State athletic body has organised a coaching camp for the atheletes which came to an end at Sarusajai today. The team will leave for Bhopal tomorrow.

The atheletes are: Girls (U-16) Nibedita Barman (100 m), Laimun Narzari (long jump). (U-16) Rubi Gogoi (shot put), Binu Gogoi (400 m), Priya Debnath (long jump). (U-18) Moni Kanchan Nath (high jump), Tunlai Narzari (shot put). (U-20) Daimushri Daimari (jevelin), Palki Sarma (long jump). Boys (U-14) Mridul Sarma (400 m), Rubul Das (high jump). (U-16) Sinay Basumatary (long jump), Biku Bordoloi (1000 m/m relay), Biki Baruah (m/relay), Jagdish Sahu (m/relay), Ravi Nitu (m/relay), Sanjib Boro (jevelin). (U-18) Sheikh W Ahmed (high jump), Failao Daimari (triple jump), Manoj Swargiari (jevelin). Coach-Dibyajyoti Dangaria, manager-Nimin Brahma, Ila Barua. � Sports Reporter

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
State athletes for inter-zonal meet

GUWAHATI, Aug 28: Altogether 20 State athletes have been selected to represent the East Zone team in the 23rd National Inter Zonal Junior Athletic Championship to be held at Bhopal from September 2 to 4. The State athletic body has organised a coaching camp for the atheletes which came to an end at Sarusajai today. The team will leave for Bhopal tomorrow.

The atheletes are: Girls (U-16) Nibedita Barman (100 m), Laimun Narzari (long jump). (U-16) Rubi Gogoi (shot put), Binu Gogoi (400 m), Priya Debnath (long jump). (U-18) Moni Kanchan Nath (high jump), Tunlai Narzari (shot put). (U-20) Daimushri Daimari (jevelin), Palki Sarma (long jump). Boys (U-14) Mridul Sarma (400 m), Rubul Das (high jump). (U-16) Sinay Basumatary (long jump), Biku Bordoloi (1000 m/m relay), Biki Baruah (m/relay), Jagdish Sahu (m/relay), Ravi Nitu (m/relay), Sanjib Boro (jevelin). (U-18) Sheikh W Ahmed (high jump), Failao Daimari (triple jump), Manoj Swargiari (jevelin). Coach-Dibyajyoti Dangaria, manager-Nimin Brahma, Ila Barua. � Sports Reporter

More in Entertainment
Similar Posts