Begin typing your search above and press return to search.

Semis line-up drawn in OIL-AITA tennis

By The Assam Tribune
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, July 18 - Fifth seed Jigyashman Hazarika of Assam stormed into the semifinals of the boys U-12 singles event in the ongoing OIL-AITA Super Series Tennis Championship at the All Assam Tenns Association Complex in Chachal, Guwahati. Bushan Haobam of Manipur also reached the semifinals in the boys U-14 singles event.

Results: (Girls U-12, Q/F) 6th seed Ira Shah (GJ) bt top seed Chandani Srinivasan (GJ) 6-4, 6-4 (Upset); 4th seed Soha Singh (KA) bt 7th seed Ikaraju Kanumuri (TS) 6-1, 6-2; Kkaira Chetnani (MH) bt 8th seed Sohini Sanjay Mohanty (OD) 6-2, 6-3 (Upset); 5th seed Ridhi Choudhary Poka (TS) bt 2nd seed Durganshi (HR) 6-0, 6-7(5), 6-3 (Upset). (Boys U-12, Q/F) Top seed Manash Dhamne (MH) bt 7th seed RS Rethin Pranav (TN) 6-2, 6-2; 5th seed Jigyashman Hazarika (AS) bt 3rd Rushil Khosla (UP) 6-1, 6-2 (Upset); 4th seed Rohan Agarwal (WB) bt 6th seed Manan Nath (AS) 6-2, 7-5; 2nd Harsh Fogaat (DL) bt Mahalingam Khandelwal (TN) 6-0, 6-2. (Girls U-14, Q/F) Top seed Vaishnavi Adkar (MH) bt 5th Chandani Srinivasan (GJ) 6-2, 6-0; 3rd seed Shruti Ahlawat (HR) bt 7th Malishka Kuramu (TS) 6-1, 7-5; 8th seed Soha Singh (KA) bt 4th seed Sweta Samanta (WB) 6-4, 6-3 (Upset); 2nd seed Pari Singh (MH) bt Ananya Bhatia (GJ) 6-3, 6-1. (Boys U-14, Q/F) Top seed Ayush P Bhat (KA) bt Manash Dhamne (MH) 6-2, 6-2; 8th seed Bushan Haobam (MN) bt 3rd seed Arunava Majumdar (WB) 6-1, 6-3 (Upset); 6th Anarghya Ganguly (MH) bt Aryan Shah (GJ) 6-2, 6-3, 7th seed Yuvan Nandal (HR) bt 2nd Aditya Rathi (HR) 4-6, 6-4, 7-5 (Upset). (Girls U-12 doubles, Q/F) Ridhi Choudhury Poka (TS)/Duraganshi (HR) bt Divya Ungrish (DL)/Prisa Prasad W/O; Ananya Bhatia (GJ)/Malishka Kuramu (GJ) bt Asmi Adker (KA)/Soha Singh (KA) 2-6, 6-4, 10-2; Adita Bhat (MH)/Sanjana Devinenei (MH) bt Pranathi Bagola (OD)/Sohini Mohanty (OD) 6-7 (8), 6-1, 10-8; Snigdha Patibandla (AS)/Tania Kumari (AS) bt Ikaraju Kanumuri (TS)/Chandani Srinivas (TS) 6-4, 6-7(4), 10-5. (Girls U-14 doubles, Q/F) Tanishqa Patar (AS)/Namrata Das (AS) bt Nayanika Deka (AS)/Ananya Borthakur (AS) 6-1, 6-1; Janika Jaison (TS)/Jyotishtha Amutha (TS) bt Maryam Seraj (GJ)/Jia Perera (GJ) 6-3, 6-1; Pari Singh (MH)/ Sweta Samanta (MH) W/O; Kkaira Chetnani (HR)/Shruti Alhwat (MH) W/O. (Girls U-14 doubles, S/F) Pari Singh (MH)/Sweta Samanta (MH) bt Tanishqa Patar (AS)/Namrata Das (AS) 6-2, 6-4, Kkaira Chetnani (HR)/Shruti Alhwat (MH) bt Janika Jaison (TS)/Jyotishtha Amutha (TS) 6-3, 6-0.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
Semis line-up drawn in OIL-AITA tennis

GUWAHATI, July 18 - Fifth seed Jigyashman Hazarika of Assam stormed into the semifinals of the boys U-12 singles event in the ongoing OIL-AITA Super Series Tennis Championship at the All Assam Tenns Association Complex in Chachal, Guwahati. Bushan Haobam of Manipur also reached the semifinals in the boys U-14 singles event.

Results: (Girls U-12, Q/F) 6th seed Ira Shah (GJ) bt top seed Chandani Srinivasan (GJ) 6-4, 6-4 (Upset); 4th seed Soha Singh (KA) bt 7th seed Ikaraju Kanumuri (TS) 6-1, 6-2; Kkaira Chetnani (MH) bt 8th seed Sohini Sanjay Mohanty (OD) 6-2, 6-3 (Upset); 5th seed Ridhi Choudhary Poka (TS) bt 2nd seed Durganshi (HR) 6-0, 6-7(5), 6-3 (Upset). (Boys U-12, Q/F) Top seed Manash Dhamne (MH) bt 7th seed RS Rethin Pranav (TN) 6-2, 6-2; 5th seed Jigyashman Hazarika (AS) bt 3rd Rushil Khosla (UP) 6-1, 6-2 (Upset); 4th seed Rohan Agarwal (WB) bt 6th seed Manan Nath (AS) 6-2, 7-5; 2nd Harsh Fogaat (DL) bt Mahalingam Khandelwal (TN) 6-0, 6-2. (Girls U-14, Q/F) Top seed Vaishnavi Adkar (MH) bt 5th Chandani Srinivasan (GJ) 6-2, 6-0; 3rd seed Shruti Ahlawat (HR) bt 7th Malishka Kuramu (TS) 6-1, 7-5; 8th seed Soha Singh (KA) bt 4th seed Sweta Samanta (WB) 6-4, 6-3 (Upset); 2nd seed Pari Singh (MH) bt Ananya Bhatia (GJ) 6-3, 6-1. (Boys U-14, Q/F) Top seed Ayush P Bhat (KA) bt Manash Dhamne (MH) 6-2, 6-2; 8th seed Bushan Haobam (MN) bt 3rd seed Arunava Majumdar (WB) 6-1, 6-3 (Upset); 6th Anarghya Ganguly (MH) bt Aryan Shah (GJ) 6-2, 6-3, 7th seed Yuvan Nandal (HR) bt 2nd Aditya Rathi (HR) 4-6, 6-4, 7-5 (Upset). (Girls U-12 doubles, Q/F) Ridhi Choudhury Poka (TS)/Duraganshi (HR) bt Divya Ungrish (DL)/Prisa Prasad W/O; Ananya Bhatia (GJ)/Malishka Kuramu (GJ) bt Asmi Adker (KA)/Soha Singh (KA) 2-6, 6-4, 10-2; Adita Bhat (MH)/Sanjana Devinenei (MH) bt Pranathi Bagola (OD)/Sohini Mohanty (OD) 6-7 (8), 6-1, 10-8; Snigdha Patibandla (AS)/Tania Kumari (AS) bt Ikaraju Kanumuri (TS)/Chandani Srinivas (TS) 6-4, 6-7(4), 10-5. (Girls U-14 doubles, Q/F) Tanishqa Patar (AS)/Namrata Das (AS) bt Nayanika Deka (AS)/Ananya Borthakur (AS) 6-1, 6-1; Janika Jaison (TS)/Jyotishtha Amutha (TS) bt Maryam Seraj (GJ)/Jia Perera (GJ) 6-3, 6-1; Pari Singh (MH)/ Sweta Samanta (MH) W/O; Kkaira Chetnani (HR)/Shruti Alhwat (MH) W/O. (Girls U-14 doubles, S/F) Pari Singh (MH)/Sweta Samanta (MH) bt Tanishqa Patar (AS)/Namrata Das (AS) 6-2, 6-4, Kkaira Chetnani (HR)/Shruti Alhwat (MH) bt Janika Jaison (TS)/Jyotishtha Amutha (TS) 6-3, 6-0.

More in Entertainment
Similar Posts