Begin typing your search above and press return to search.

Semis line-up drawn in AITA meet

By Sports reporter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 22 - It was a field day for the Assam players as Lenien Jamir, Kristi Boro and Sheikh Md Iftikhar cruised into the last-four stage of the ongoing AITA Championship Series Tennis Tournament.

In the boys U-16 doubles quarterfinal the Assam duo of Andy Thaosen and Raktav Dutta caused an upset defeating 3rd seed Nivan Lobo of West Bengal and Gideon Dalbot Shira of Meghalaya 4-6, 6-3, 10-1. However the pair went down to top seed Arnav Pathange/Aryan Pathange of Karnataka 6-0, 6-0 in the semifinal.

Results (Q/F): (Boys U-16) Sheikh MD Iftikhar (ASM) bt Arnav Pathange (KA) 6-1, 6-0; Kabir Hans (ODR) bt Kamaksh Dave (GUJ) 6-4, 6-4; Aryan Pathange (KA) upset 4th seed Dharmil Shah (GUJ) 6-4, 6-0; 2nd seed Kovan Somu Kumar (KA) bt Rishav Namashivya (KA). (Girls U-16) Lenien Jamir (ASM) bt Areena Phukan (ASM). 6-0, 6-0; Ishika Gupta (WB) bt Eva Raj Sah (ASM) 6-2, 6-2; Ananya Kothakota (AP) bt Breshna Khan (ASM) 6-3, 6-2; Rituparna Choudhury (ODR) bt Ameek K Bath (ODR) 6-2, 6-2. (Girls U-18) Kristi Boro (ASM) upset 4th seed Madhurima Majumdar (WB) 6-0, 6-0. (Girls U-18 doubles) Top seed Lenien Jamir (ASM)/Ishika Gupta (WB) bt Kalpita Rajkhowa (ASM)/Syeda N Omar (ASM) 6-0, 6-0; 3rd seed Lakshmi S V Reddy (AP)/Supriya Baruah (ASM) bt Breshna Khan (ASM)/M K Vibhooti Gangamma (ASM) 6-1, 6-2; Eva Raj Sah (ASM)/Annie Thaosen (ASM) bt Naziya Ahmed (ASM)/Kristi Boro (ASM) 4-6, 6-3, 11-9. (Boys U-16 doubles) Top seed Arbnav Pathange (KA)/Aryan Pathange (KA) bt Tanmoy Das (ASM)/Anubhav Kashyap (ASM) 6-0, 6-2; Andy Thaosen (ASM)/Raktav Dutta (ASM) upset 3rd seed Nivan Lobo (WB)/Gideon Dalbot Shira (ML) 4-6, 6-3, 10-1; Anuranan Choudhury /Spondon Goswami (ASM) upset 4th Seed Aditya Bhagawati/Anchit Gogoi (ASM) 6-0, 6-1; 2nd seed Kritanta Sarma/ Hrykpb Borah (ASM) bt Radha G Borah/Sarfaraz Hussain (TRP) 6-0, 6-1. (Boys U-18 doubles) Mingki Talom (AR)/Siddharth Choudhury (ASM) upset 3rd seed Rishav Namashivaiah/Arjun Mariyappa (KA) 7-6 (5), 6-0; top seed Ashish Komaragiri/ Kavan Somu (KA)) bt Anurag Buragohain/ Jugal Baruah (ASM) 6-3, 7-5; Arghya Das (WB)/Akshat Agarwal (WB) bt Akhil KR Devarapalli (KA)/Md Muhamayminuddin (KA) 6-2, 6-1; 2nd seed Sheikh Md Ifthikar (ASM)/Kabir Hans (ODR) bt Dhanajay Govind(WB)/Aditya Satpathy (ODR) 6-2, 6-3. (Girls U-18 doubles) Top seed Lenien Jamir (ASM)/IshIka Gupta (WB) bt 3rd seed Snigdha S Baruah (ASM)/Lakshmi SV Reddy (AP) 6-3, 6-1. (Boys U-16 doubles S/F) Top seed Arnav Pathange/Aryan Pathange (KA) bt Raktav Dutta/Andy Thaosen (ASM) 6-0, 6-0; 2nd seed Hrykpb Borah/Kritanta Sarma (ASM) bt Anuranan Chodhury/ Spondon Goswami (ASM) 6-7(3), 6-3, 10-7.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
Semis line-up drawn in AITA meet

GUWAHATI, June 22 - It was a field day for the Assam players as Lenien Jamir, Kristi Boro and Sheikh Md Iftikhar cruised into the last-four stage of the ongoing AITA Championship Series Tennis Tournament.

In the boys U-16 doubles quarterfinal the Assam duo of Andy Thaosen and Raktav Dutta caused an upset defeating 3rd seed Nivan Lobo of West Bengal and Gideon Dalbot Shira of Meghalaya 4-6, 6-3, 10-1. However the pair went down to top seed Arnav Pathange/Aryan Pathange of Karnataka 6-0, 6-0 in the semifinal.

Results (Q/F): (Boys U-16) Sheikh MD Iftikhar (ASM) bt Arnav Pathange (KA) 6-1, 6-0; Kabir Hans (ODR) bt Kamaksh Dave (GUJ) 6-4, 6-4; Aryan Pathange (KA) upset 4th seed Dharmil Shah (GUJ) 6-4, 6-0; 2nd seed Kovan Somu Kumar (KA) bt Rishav Namashivya (KA). (Girls U-16) Lenien Jamir (ASM) bt Areena Phukan (ASM). 6-0, 6-0; Ishika Gupta (WB) bt Eva Raj Sah (ASM) 6-2, 6-2; Ananya Kothakota (AP) bt Breshna Khan (ASM) 6-3, 6-2; Rituparna Choudhury (ODR) bt Ameek K Bath (ODR) 6-2, 6-2. (Girls U-18) Kristi Boro (ASM) upset 4th seed Madhurima Majumdar (WB) 6-0, 6-0. (Girls U-18 doubles) Top seed Lenien Jamir (ASM)/Ishika Gupta (WB) bt Kalpita Rajkhowa (ASM)/Syeda N Omar (ASM) 6-0, 6-0; 3rd seed Lakshmi S V Reddy (AP)/Supriya Baruah (ASM) bt Breshna Khan (ASM)/M K Vibhooti Gangamma (ASM) 6-1, 6-2; Eva Raj Sah (ASM)/Annie Thaosen (ASM) bt Naziya Ahmed (ASM)/Kristi Boro (ASM) 4-6, 6-3, 11-9. (Boys U-16 doubles) Top seed Arbnav Pathange (KA)/Aryan Pathange (KA) bt Tanmoy Das (ASM)/Anubhav Kashyap (ASM) 6-0, 6-2; Andy Thaosen (ASM)/Raktav Dutta (ASM) upset 3rd seed Nivan Lobo (WB)/Gideon Dalbot Shira (ML) 4-6, 6-3, 10-1; Anuranan Choudhury /Spondon Goswami (ASM) upset 4th Seed Aditya Bhagawati/Anchit Gogoi (ASM) 6-0, 6-1; 2nd seed Kritanta Sarma/ Hrykpb Borah (ASM) bt Radha G Borah/Sarfaraz Hussain (TRP) 6-0, 6-1. (Boys U-18 doubles) Mingki Talom (AR)/Siddharth Choudhury (ASM) upset 3rd seed Rishav Namashivaiah/Arjun Mariyappa (KA) 7-6 (5), 6-0; top seed Ashish Komaragiri/ Kavan Somu (KA)) bt Anurag Buragohain/ Jugal Baruah (ASM) 6-3, 7-5; Arghya Das (WB)/Akshat Agarwal (WB) bt Akhil KR Devarapalli (KA)/Md Muhamayminuddin (KA) 6-2, 6-1; 2nd seed Sheikh Md Ifthikar (ASM)/Kabir Hans (ODR) bt Dhanajay Govind(WB)/Aditya Satpathy (ODR) 6-2, 6-3. (Girls U-18 doubles) Top seed Lenien Jamir (ASM)/IshIka Gupta (WB) bt 3rd seed Snigdha S Baruah (ASM)/Lakshmi SV Reddy (AP) 6-3, 6-1. (Boys U-16 doubles S/F) Top seed Arnav Pathange/Aryan Pathange (KA) bt Raktav Dutta/Andy Thaosen (ASM) 6-0, 6-0; 2nd seed Hrykpb Borah/Kritanta Sarma (ASM) bt Anuranan Chodhury/ Spondon Goswami (ASM) 6-7(3), 6-3, 10-7.

More in Entertainment
Similar Posts