Begin typing your search above and press return to search.

Seeds move ahead in AITA tourney

By Sports reporter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, April 25 � The AITA Championship Series Tennis Tournament for boys� and girls� U-16 got off at the All Assam Tennis Association Complex, Chachal here today.

Due to inclement weather conditions, the matches started at 2 pm and all the seeded players moved to the next round with easy victories.

Results � (first round, boys): Arunesh Bora (ASM) bt Debashish Choudhury (ASM) 8-5, Raktav Dutta (ASM) bt Akhzar Rahman (ASM) 8-3, Jishnu Baruah (ASM) bt Kalpa K Bordoloi (ASM) 8-0, Aditya Choudhury (ASM) bt Aditya Ray Baruah (ASM) 8-4, Aryan Narayan (ASM) bt Amarjit Chakrabarty (ASM) 8-3, Anurag Buragohain (ASM) Antariksh Saikia (ASM) 8-1, Kaichar Sarferaj Syed (ASM) bt Sahil Lahkar (ASM) 8-2, Rishav Brahma (ASM) bt Spondon Goswami (ASM) 8-4, Anuranan Choudhury (ASM) def Zaki T Alam (ASM) 8-0, Gideon Shira Dalbot (MGH) bt Ayaan Borthakur (ASM) 8-1, Sadhinoor Jyoti (ASM) bt Subrajit Das (ASM) 8-2, Snehal Nayan (ASM) bt Anubhav Kashyap (ASM) 8-3. (Girls) Ananya Jamir (ASM) bt Rodali Bora (ASM) 8-5, Harshita Bora (ASM) bt Nihad Omar Syeda (ASM) 8-2, Snigdha Shyamal Baruah (ASM) bt Musqan Suave (ASM) 8-4. Boy�s 2nd round: Top seed Ronit Borah (ASM) bt Ditya V Saraf 8-0, 12th seed Kaushik J Bora (ASM) bt Raktav Dutta (ASM) 8-0, 4th seed Satyam Goswami (ASM) bt Hrykpb Bora (ASM) 8-2, 2nd seed Jugal Baruah (ASM) bt Aditya Bhagawati (ASM) 8-0, Mudit Bhagat (WB) bt Denish Daas (ASM) 8-1, 15th seed Kritanta Sarma (ASM) bt Arunesh Borah (ASM) 8-2, Anurag Buragohain (ASM) bt Sauvik Mitra (KAR) 8-2.

Next Story
Similar Posts
Seeds move ahead in AITA tourney

GUWAHATI, April 25 � The AITA Championship Series Tennis Tournament for boys� and girls� U-16 got off at the All Assam Tennis Association Complex, Chachal here today.

Due to inclement weather conditions, the matches started at 2 pm and all the seeded players moved to the next round with easy victories.

Results � (first round, boys): Arunesh Bora (ASM) bt Debashish Choudhury (ASM) 8-5, Raktav Dutta (ASM) bt Akhzar Rahman (ASM) 8-3, Jishnu Baruah (ASM) bt Kalpa K Bordoloi (ASM) 8-0, Aditya Choudhury (ASM) bt Aditya Ray Baruah (ASM) 8-4, Aryan Narayan (ASM) bt Amarjit Chakrabarty (ASM) 8-3, Anurag Buragohain (ASM) Antariksh Saikia (ASM) 8-1, Kaichar Sarferaj Syed (ASM) bt Sahil Lahkar (ASM) 8-2, Rishav Brahma (ASM) bt Spondon Goswami (ASM) 8-4, Anuranan Choudhury (ASM) def Zaki T Alam (ASM) 8-0, Gideon Shira Dalbot (MGH) bt Ayaan Borthakur (ASM) 8-1, Sadhinoor Jyoti (ASM) bt Subrajit Das (ASM) 8-2, Snehal Nayan (ASM) bt Anubhav Kashyap (ASM) 8-3. (Girls) Ananya Jamir (ASM) bt Rodali Bora (ASM) 8-5, Harshita Bora (ASM) bt Nihad Omar Syeda (ASM) 8-2, Snigdha Shyamal Baruah (ASM) bt Musqan Suave (ASM) 8-4. Boy�s 2nd round: Top seed Ronit Borah (ASM) bt Ditya V Saraf 8-0, 12th seed Kaushik J Bora (ASM) bt Raktav Dutta (ASM) 8-0, 4th seed Satyam Goswami (ASM) bt Hrykpb Bora (ASM) 8-2, 2nd seed Jugal Baruah (ASM) bt Aditya Bhagawati (ASM) 8-0, Mudit Bhagat (WB) bt Denish Daas (ASM) 8-1, 15th seed Kritanta Sarma (ASM) bt Arunesh Borah (ASM) 8-2, Anurag Buragohain (ASM) bt Sauvik Mitra (KAR) 8-2.