Begin typing your search above and press return to search.

Seeds enter quarterfinals in AITA meet

By Sports Reporter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 14 - The AITA Championship Series Tennis Tournament for Boys and Girls U-12 and 14 years reached the quarterfinal stage in the U-12 years age group today.

At the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here, most of the seeded players made it to the last-eight stage with convincing victories. The matches had to be played in short sets as rain played spoilsport yesterday with no matches being played.

Today�s results: (Boys� U-12, 1sr rd) Ved Aditya Kalita bt Jishnu P Das 6-3, 7-5; 3rd seed Keshav Goel bt Anirudh Nallaparaju 6-0, 6-4; Biprashi Biswas bt Rohan Nimish Patel 2-6, 0-6; Mannan Nath bt Aryan Bora 6-2, 6-0; Arya Mundhra bt Chiradeep Majumdar 6-0, 4-1 (Conceed); 8th Tamoghna Das bt Baibhav Das 6-4, 6-0; Bhicky Sagolsem bt 5th seed Hrishikesh Iyer 7-5, 6-3 (Upset); Harshad Borah bt Stevan Ankit Ekka 7-5, 6-1; Heishnam Shankar bt Ankush Sengupta 6-1, 6-2; 2nd Arya Bhattacharya bt Aayan Sarma 6-0, 6-0. (Boys� U-14, 1st rd) Top seed Kritanta Sarma bt Debarshi Sen 4-0, 4-1; JH Lalhuruaizela bt SR Nathin Ram 4-0, 4-0; Arunava Majumdar bt Tushar Paul 4-1, 4-1; Keshav Goel bt 5th seed Arib Afzal 4-2, 5-3 (Upset); Medhansh Jain bt Sahil Basumotary 4-0, 4-1; Varun Aditya Kalita bt Aditya Ray Baruah 1-4, 4-2, 4-1; Jigyashman Hazarika bt Vayam Krishna 4-1, 4-1; Aditya P Bhagawati bt Rohan Nimish Patel 4-0, 4-0; Anchit Gogoi bt Harshad Borah 4-0, 4-0, Raktim Gogoi bt Steven Ankit Ekka 4-0, 4-1; Vijay Tej Gangapatnam bt Bornil Gogoi 5-4(5), 4-0; 6th seed Rahul Pamei bt Andy Thaosen 4-2, 4-0; Arunesh Borah bt K Murali Satwik 4-0, 4-0; Arya Bhattacharya bt Omm Das 4-1, 1-4, 4-0; Rahul Chattachjree bt Hrishikesh Iyer 5-4(6), 4-0; 2nd seed Arka Banerjee bt Yashraj Nayak 4-0, 4-0. (Girls� U-12, 1st rd) Sumeira Jaiswal bt Subhakrita Bordoloi 4-1, 4-1; Adrika Rajkumari bt Ananya Borthakur 2-4, 4-2, 5-3; Rupsa Mondal bt Shivangini Talukdar 4-1, 4-1; Meghna Bharadwaj bt Priyanka Gogoi 4-1, 4-1. (Girls� U-14, 1st rd) Sumeira Jaiswal bt Sabina Khatun 4-0, 4-0; Charmei Nongmeikapam bt Rodali Borah 4-0, 4-1; Linda Leishram bt Alina Sayed 4-0, 4-2; Tanishqa Patar bt Anannya Jamir 4-1, 5-3; Sohini Sanjay Mohanty bt Adrika Rajkumari 4-1, 5-3; Oindrila Sen bt Sinung Langkam 4-2, 5-3; Kalpita Rajkhowa bt Meghna Bharadwaj 4-1, 4-1. (Boys� U-12, pre-qtrs) Top seed Andy Thaosen bt Ashwajit Senjam 4-1, 4-1; 3rd seed Keshav Goel bt Ved Adityab Kalita 4-0, 4-0; K Murali Satwik bt Sudhanshu Barkataki 4-0, 5-3; 6th seed Jigyashman Hazarika bt Neel Niranjan Joglekar 4-1, 4-0; Mannan Nath bt Biprashi Biswas 4-0, 4-0; 8th seed Tamoghna Das bt Arya Mundhra 4-0, 4-1; Bhichky Sagolsem bt Harshad Borah 4-2, 4-0. (Girls� U-12, pre-qtrs) Top seed Bhumi Shekhar bt Sohini Shanjay Mohanty 4-1, 4-0; Sumeira Jaiswal bt Sinung Langkam 4-2, 4-1; Oindrila Sen bt Adrika Rajkumari 4-1, 4-0; 3rd seed Soha Sing bt Snigdha Patibandla 5-3, 4-0; 4th seed Tanishqa Patar bt Archita Sahoo 4-0, 4-0; 6th seed Namrata Das bt Rupsa Mondal 4-0, 4-0; Meghna Bharadwaj bt Alina Sayed 5-3, 4-1; 2nd seed Shimreen Ahamed bt Anisha Rabha 4-0, 4-0.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
Seeds enter quarterfinals in AITA meet

GUWAHATI, June 14 - The AITA Championship Series Tennis Tournament for Boys and Girls U-12 and 14 years reached the quarterfinal stage in the U-12 years age group today.

At the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here, most of the seeded players made it to the last-eight stage with convincing victories. The matches had to be played in short sets as rain played spoilsport yesterday with no matches being played.

Today�s results: (Boys� U-12, 1sr rd) Ved Aditya Kalita bt Jishnu P Das 6-3, 7-5; 3rd seed Keshav Goel bt Anirudh Nallaparaju 6-0, 6-4; Biprashi Biswas bt Rohan Nimish Patel 2-6, 0-6; Mannan Nath bt Aryan Bora 6-2, 6-0; Arya Mundhra bt Chiradeep Majumdar 6-0, 4-1 (Conceed); 8th Tamoghna Das bt Baibhav Das 6-4, 6-0; Bhicky Sagolsem bt 5th seed Hrishikesh Iyer 7-5, 6-3 (Upset); Harshad Borah bt Stevan Ankit Ekka 7-5, 6-1; Heishnam Shankar bt Ankush Sengupta 6-1, 6-2; 2nd Arya Bhattacharya bt Aayan Sarma 6-0, 6-0. (Boys� U-14, 1st rd) Top seed Kritanta Sarma bt Debarshi Sen 4-0, 4-1; JH Lalhuruaizela bt SR Nathin Ram 4-0, 4-0; Arunava Majumdar bt Tushar Paul 4-1, 4-1; Keshav Goel bt 5th seed Arib Afzal 4-2, 5-3 (Upset); Medhansh Jain bt Sahil Basumotary 4-0, 4-1; Varun Aditya Kalita bt Aditya Ray Baruah 1-4, 4-2, 4-1; Jigyashman Hazarika bt Vayam Krishna 4-1, 4-1; Aditya P Bhagawati bt Rohan Nimish Patel 4-0, 4-0; Anchit Gogoi bt Harshad Borah 4-0, 4-0, Raktim Gogoi bt Steven Ankit Ekka 4-0, 4-1; Vijay Tej Gangapatnam bt Bornil Gogoi 5-4(5), 4-0; 6th seed Rahul Pamei bt Andy Thaosen 4-2, 4-0; Arunesh Borah bt K Murali Satwik 4-0, 4-0; Arya Bhattacharya bt Omm Das 4-1, 1-4, 4-0; Rahul Chattachjree bt Hrishikesh Iyer 5-4(6), 4-0; 2nd seed Arka Banerjee bt Yashraj Nayak 4-0, 4-0. (Girls� U-12, 1st rd) Sumeira Jaiswal bt Subhakrita Bordoloi 4-1, 4-1; Adrika Rajkumari bt Ananya Borthakur 2-4, 4-2, 5-3; Rupsa Mondal bt Shivangini Talukdar 4-1, 4-1; Meghna Bharadwaj bt Priyanka Gogoi 4-1, 4-1. (Girls� U-14, 1st rd) Sumeira Jaiswal bt Sabina Khatun 4-0, 4-0; Charmei Nongmeikapam bt Rodali Borah 4-0, 4-1; Linda Leishram bt Alina Sayed 4-0, 4-2; Tanishqa Patar bt Anannya Jamir 4-1, 5-3; Sohini Sanjay Mohanty bt Adrika Rajkumari 4-1, 5-3; Oindrila Sen bt Sinung Langkam 4-2, 5-3; Kalpita Rajkhowa bt Meghna Bharadwaj 4-1, 4-1. (Boys� U-12, pre-qtrs) Top seed Andy Thaosen bt Ashwajit Senjam 4-1, 4-1; 3rd seed Keshav Goel bt Ved Adityab Kalita 4-0, 4-0; K Murali Satwik bt Sudhanshu Barkataki 4-0, 5-3; 6th seed Jigyashman Hazarika bt Neel Niranjan Joglekar 4-1, 4-0; Mannan Nath bt Biprashi Biswas 4-0, 4-0; 8th seed Tamoghna Das bt Arya Mundhra 4-0, 4-1; Bhichky Sagolsem bt Harshad Borah 4-2, 4-0. (Girls� U-12, pre-qtrs) Top seed Bhumi Shekhar bt Sohini Shanjay Mohanty 4-1, 4-0; Sumeira Jaiswal bt Sinung Langkam 4-2, 4-1; Oindrila Sen bt Adrika Rajkumari 4-1, 4-0; 3rd seed Soha Sing bt Snigdha Patibandla 5-3, 4-0; 4th seed Tanishqa Patar bt Archita Sahoo 4-0, 4-0; 6th seed Namrata Das bt Rupsa Mondal 4-0, 4-0; Meghna Bharadwaj bt Alina Sayed 5-3, 4-1; 2nd seed Shimreen Ahamed bt Anisha Rabha 4-0, 4-0.

More in Entertainment
Similar Posts