Begin typing your search above and press return to search.

Raktim, Ananya, Tanishqa cause upsets in AITA

By Sports reporter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 14 - Raktim Gogoi of Assam caused a major upset today in the Boys U-14 category of the ongoing AITA Championship Series Tennis Tournament.

On the second day of the championship at the All Assam Tennis Association�s Chachal Complex here, Raktim defeated his State mate 5th seed Anchit Gogoi 4-6, 6-3, 6-0.

In the Girls U-12 singles event Ananya Jamir of Assam upset 6th seed Prasansa of Bihar 6-1, 6-2. In another upset of the day, Assam girl Tanishqa Patar defeated 4th seed Parna Manna of West Bengal 6-3, 6-3 in the U-14 group.

All the quarterfinal matches will be held on Wednesday from 8 am onwards.

Today�s results: (Boys U-12) Top seed Arunava Mazumdar (WB) bt Harshad Borah 6-0, 6-2, 6th seed Arunesh Bora (ASM) bt Vijay Tej Gangapatnam 6-3, 6-4, J H Lalhruaizela (MZ) bt Aditya Choudhury (ASM) 6-4, 6-1, 4th seed Rahul Pamei (MN) bt Shouvik Roy (ASM) 6-0, 6-0, 3rd seed Anchit Gogoi (ASM) bt Vayam Krishna (WB) 6-0, 6-1, 7th seed Arya Bhattcharya (WB) bt Sarnav Ghosh (WB). 5-7, 6-3, 6-4, 5th seed Sandeep S Kadam (WB) bt Andy Thaosen (ASM) 6-4, 6-0, 2nd seed Krish Waghani (MH) bt Aakhzar N Rahman (ASM) 6-0, 6-0. (Boys U-14) Top seed Hrykpb Bora (ASM) bt Arka Banerjee (WB). 6-1, 6-4, 8th seed Sandeep Kadam 9WB) bt Jyotirditya Mishra (ODR) 7-5, 6-1, 6th seed Aditya Bhagawati (ASM) bt Jigyashman Hazarika (ASM) 6-4, 6-0, 3rd seed Kritanta Sarma 9ASM) bt Prayandeep baruah (ASM) 6-0, 6-0, 4th seed Auranava Mazumdar (WB) bt Andy Thaosen (ASM) 4-6, 6-3, 6-2, 7th seed Arunesh Bora (ASM) bt Rahul Charterjee (WB) 6-2, 6-1, Roktim Gogoi (ASM) upset 5th seed Anchit Gogoi (ASM) 4-6, 6-3, 6-0, 2nd seed Anurag Buragohain (asm) bt Raktav Dutta (ASM) 6-0, 6-2. (Girls U-12) Top seed Kristi Boro (ASM ) bt Smera Sethi (WB) 6-0, 6-1, Anannya Jamir upset 6th seed Parshansa (BHR) 6-1, 6-2, 7th seed Syeda Nihad Omer (ASM) bt Adrika Rajkumari (ASM) 6-2, 6-1, 3rd seed Sweta Samanta bt Tanishqa patar 6-2, 6-0, 4th seed Bhumi Shekhar (WB) bt Syeda J Jumana (ASM) 6-0, 6-0, BIndiya Rani Lamabam (MN) bt Sinung Langkam (ASM) 6-4, 5-7, 6-4, Vibhooti Gangamma MK (ASM) bt Kalpita Rajkhowa(ASM) W/O, 2nd seed Aarya Zalte (MH) bt Rodali Bora (ASM) 6-3, 6-3. (Girls U-14) Top seed Arya Zalte (MH) bt Syeda N Omer (ASM) 1-6, 6-3, 6-2, 7th seed Areena Phukan (ASM) bt Laishram LInda (MN) 6-1, 6-0, 8th seed Justina Borgohain (ASM) bt Bindiya Rani Lamabam (MN) 6-1, 6-0, 3rd seed Sweta Samanta (WB) bt Anannya Jamir (ASM) 6-0, 6-0, Tanishqa Patar (ASM) upset 4th seed Parna Manna (WB) 6-3, 6-3, 6th seed Harshita Borah (ASM) bt Namrata Das (ASM) 6-0, 6-0, 5th seed Bhumi Shekhar bt Prisha Bhattacharya 6-1, 6-1, 2nd seed Kristi Boro (ASM) bt Supriya Borgohain (ASM) . 6-0, 6-0.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
Raktim, Ananya, Tanishqa cause upsets in AITA

GUWAHATI, June 14 - Raktim Gogoi of Assam caused a major upset today in the Boys U-14 category of the ongoing AITA Championship Series Tennis Tournament.

On the second day of the championship at the All Assam Tennis Association�s Chachal Complex here, Raktim defeated his State mate 5th seed Anchit Gogoi 4-6, 6-3, 6-0.

In the Girls U-12 singles event Ananya Jamir of Assam upset 6th seed Prasansa of Bihar 6-1, 6-2. In another upset of the day, Assam girl Tanishqa Patar defeated 4th seed Parna Manna of West Bengal 6-3, 6-3 in the U-14 group.

All the quarterfinal matches will be held on Wednesday from 8 am onwards.

Today�s results: (Boys U-12) Top seed Arunava Mazumdar (WB) bt Harshad Borah 6-0, 6-2, 6th seed Arunesh Bora (ASM) bt Vijay Tej Gangapatnam 6-3, 6-4, J H Lalhruaizela (MZ) bt Aditya Choudhury (ASM) 6-4, 6-1, 4th seed Rahul Pamei (MN) bt Shouvik Roy (ASM) 6-0, 6-0, 3rd seed Anchit Gogoi (ASM) bt Vayam Krishna (WB) 6-0, 6-1, 7th seed Arya Bhattcharya (WB) bt Sarnav Ghosh (WB). 5-7, 6-3, 6-4, 5th seed Sandeep S Kadam (WB) bt Andy Thaosen (ASM) 6-4, 6-0, 2nd seed Krish Waghani (MH) bt Aakhzar N Rahman (ASM) 6-0, 6-0. (Boys U-14) Top seed Hrykpb Bora (ASM) bt Arka Banerjee (WB). 6-1, 6-4, 8th seed Sandeep Kadam 9WB) bt Jyotirditya Mishra (ODR) 7-5, 6-1, 6th seed Aditya Bhagawati (ASM) bt Jigyashman Hazarika (ASM) 6-4, 6-0, 3rd seed Kritanta Sarma 9ASM) bt Prayandeep baruah (ASM) 6-0, 6-0, 4th seed Auranava Mazumdar (WB) bt Andy Thaosen (ASM) 4-6, 6-3, 6-2, 7th seed Arunesh Bora (ASM) bt Rahul Charterjee (WB) 6-2, 6-1, Roktim Gogoi (ASM) upset 5th seed Anchit Gogoi (ASM) 4-6, 6-3, 6-0, 2nd seed Anurag Buragohain (asm) bt Raktav Dutta (ASM) 6-0, 6-2. (Girls U-12) Top seed Kristi Boro (ASM ) bt Smera Sethi (WB) 6-0, 6-1, Anannya Jamir upset 6th seed Parshansa (BHR) 6-1, 6-2, 7th seed Syeda Nihad Omer (ASM) bt Adrika Rajkumari (ASM) 6-2, 6-1, 3rd seed Sweta Samanta bt Tanishqa patar 6-2, 6-0, 4th seed Bhumi Shekhar (WB) bt Syeda J Jumana (ASM) 6-0, 6-0, BIndiya Rani Lamabam (MN) bt Sinung Langkam (ASM) 6-4, 5-7, 6-4, Vibhooti Gangamma MK (ASM) bt Kalpita Rajkhowa(ASM) W/O, 2nd seed Aarya Zalte (MH) bt Rodali Bora (ASM) 6-3, 6-3. (Girls U-14) Top seed Arya Zalte (MH) bt Syeda N Omer (ASM) 1-6, 6-3, 6-2, 7th seed Areena Phukan (ASM) bt Laishram LInda (MN) 6-1, 6-0, 8th seed Justina Borgohain (ASM) bt Bindiya Rani Lamabam (MN) 6-1, 6-0, 3rd seed Sweta Samanta (WB) bt Anannya Jamir (ASM) 6-0, 6-0, Tanishqa Patar (ASM) upset 4th seed Parna Manna (WB) 6-3, 6-3, 6th seed Harshita Borah (ASM) bt Namrata Das (ASM) 6-0, 6-0, 5th seed Bhumi Shekhar bt Prisha Bhattacharya 6-1, 6-1, 2nd seed Kristi Boro (ASM) bt Supriya Borgohain (ASM) . 6-0, 6-0.

More in Entertainment
Similar Posts