Begin typing your search above and press return to search.

OIL-AITA tennis underway

By The Assam Tribune
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, Sept 23 - The OIL-AITA Super Series Tennis Tournament for boys and girls U-14 and 16 years started today at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here.

In the only upset on the opening day, Ashwajit Senjam of Manipur ousted 5th seed Tushar Paul of Assam in straight sets 6-2, 6-2. All the other seeds moved to the next round by defeating their respective opponents.�

Today�s results: (Girls U-14, 1st rd) Kinza Shiekh (WB) bt Kinnari Borah (AS) 6-0, 6-2; Yumnam Thoibi (MN) bt Nayanika Deka (AS) W/O; Alina Sayeed (OD) bt Parthana Solanki (GJ) 6-4, 6-2; Adrika Rajkumari (AS) bt Kaatyani Vashisth (AS) W/O; Ananya Borthakur (AS) bt Gaurika Choudhury (AS) 6-1, 6-0; Anisha Pandey (WB) bt Dhanipriya Deori (AS) 6-3, 5-7, 6-1; Ira Shah (MH) bt Roshni Ghosal (DL) 6-0, 6-1. (Boys U-14, 1st rd) Aman Buragohain (AS) bt Prasurjya Borah (AS) 6-0, 6-0; Anoop Keshabamurty (KA) bt Dev Agarwal (TN) 7-6 (5), 6-0; 5th seed Tamoghna Das (WB) bt Rajnish Sharma (AS) 6-0, 6-1; 3rd�seed Jigyashman Hazarika (AS) bt Abhilesh Barman (AS) 6-0, 6-1; Bhasata Palash Borah (AS) bt Krishpal Singh Rajput (GJ) 6-1, 7-5; Shanker Heishnam (MN) bt Abhikshit Baruah (AS) 6-0, 6-3; 7th�seed Dhanush Andugulapaty (KA) bt Aritro Ghosh (WB) 6-1, 6-1; 8th�seed Antariksh Tamuly (AS) bt Biswa Bismit Pradhan (OD) 6-2, 6-0; Jishnu Pratim Das (AS) bt Subendu Parida (AS) 6-0, 6-0; Parthiv Kalita (AS) bt Abhiraj Dutta (AS) 6-2, 6-3; 4th�seed Rohan Agarwal (WB) bt Juman Ch Barman (AS) 6-0, 6-0; 6th�seed Ashwajit Senjam (MN) bt Bikramaditya N Mahanta (AS) 6-2, 6-0; Riyan Kashyap (AS) bt Yuvraj Baruah (AS) 6-1, 6-0; Devabrat Pradhan (OD) bt Ranveer P Changkakati (AS) 6-3, 6-1; 2nd�seed Nithish Balaji Nallusamy (TN) bt Mehul Gautam (MH) 4-6, 6-1, 6-1. (Girls U-16, 1st rd) Ira Shah (MH) bt Kinza Sheikh (WB) 6-1, 6-0; Anisha Pandey (WB) bt Dhanipriya Deori (AS) 6-1, 6-0; Yumnam Thoibi (MN) bt Adrika Rajkumari (AS) 6-2, 6-4; Prathana Solanki (GJ) bt Kaatyani Vashisth (AS) W/O; Namrata Das (AS) bt Nayanika Deka (AS) W/O; 8th seed Justina Borgohain (AS) bt Alina Sayeed (OD) 2-6, 6-3, 6-4; Ananya Bhatia (GJ) bt Gaurika Choudhury (AS) 6-2, 6-1; Jeniffer Chacko (KA) bt Ananya Borthakur (AS) 6-2, 6-1; Amodini Vijay Naik (KA) bt Tania Kumari (AS) 6-3, 6-0. (Boys U-16, 1st rd)�Top seed Nithish Balaji (TN) bt Rishab Dey (AS) 6-0, 6-0; Aryan Dhanush (KA) bt Devabrat Pradhan (OD) 6-1, 3-6, 6-2; Krishpal Singh Rajput (GJ) bt Jishnu P Das (AS) 6-2, 4-6, 6-3; Ashwajit Senjam (MN) bt 5th�seed Tushar Paul (AS) 6-2, 6-2 (Upset); 4th�seed Manan Nath (AS) bt Aman Buragohain (AS) 6-0, 6-0; Bhasata Palash Borah (AS) bt Devabrat Das (AS) 6-2, 6-1; 7th�seed Jigyashman Hazarika (AS) bt Yuvraj Dutta (AS) 6-0, 6-0.

Next Story
Similar Posts
OIL-AITA tennis underway

GUWAHATI, Sept 23 - The OIL-AITA Super Series Tennis Tournament for boys and girls U-14 and 16 years started today at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here.

In the only upset on the opening day, Ashwajit Senjam of Manipur ousted 5th seed Tushar Paul of Assam in straight sets 6-2, 6-2. All the other seeds moved to the next round by defeating their respective opponents.�

Today�s results: (Girls U-14, 1st rd) Kinza Shiekh (WB) bt Kinnari Borah (AS) 6-0, 6-2; Yumnam Thoibi (MN) bt Nayanika Deka (AS) W/O; Alina Sayeed (OD) bt Parthana Solanki (GJ) 6-4, 6-2; Adrika Rajkumari (AS) bt Kaatyani Vashisth (AS) W/O; Ananya Borthakur (AS) bt Gaurika Choudhury (AS) 6-1, 6-0; Anisha Pandey (WB) bt Dhanipriya Deori (AS) 6-3, 5-7, 6-1; Ira Shah (MH) bt Roshni Ghosal (DL) 6-0, 6-1. (Boys U-14, 1st rd) Aman Buragohain (AS) bt Prasurjya Borah (AS) 6-0, 6-0; Anoop Keshabamurty (KA) bt Dev Agarwal (TN) 7-6 (5), 6-0; 5th seed Tamoghna Das (WB) bt Rajnish Sharma (AS) 6-0, 6-1; 3rd�seed Jigyashman Hazarika (AS) bt Abhilesh Barman (AS) 6-0, 6-1; Bhasata Palash Borah (AS) bt Krishpal Singh Rajput (GJ) 6-1, 7-5; Shanker Heishnam (MN) bt Abhikshit Baruah (AS) 6-0, 6-3; 7th�seed Dhanush Andugulapaty (KA) bt Aritro Ghosh (WB) 6-1, 6-1; 8th�seed Antariksh Tamuly (AS) bt Biswa Bismit Pradhan (OD) 6-2, 6-0; Jishnu Pratim Das (AS) bt Subendu Parida (AS) 6-0, 6-0; Parthiv Kalita (AS) bt Abhiraj Dutta (AS) 6-2, 6-3; 4th�seed Rohan Agarwal (WB) bt Juman Ch Barman (AS) 6-0, 6-0; 6th�seed Ashwajit Senjam (MN) bt Bikramaditya N Mahanta (AS) 6-2, 6-0; Riyan Kashyap (AS) bt Yuvraj Baruah (AS) 6-1, 6-0; Devabrat Pradhan (OD) bt Ranveer P Changkakati (AS) 6-3, 6-1; 2nd�seed Nithish Balaji Nallusamy (TN) bt Mehul Gautam (MH) 4-6, 6-1, 6-1. (Girls U-16, 1st rd) Ira Shah (MH) bt Kinza Sheikh (WB) 6-1, 6-0; Anisha Pandey (WB) bt Dhanipriya Deori (AS) 6-1, 6-0; Yumnam Thoibi (MN) bt Adrika Rajkumari (AS) 6-2, 6-4; Prathana Solanki (GJ) bt Kaatyani Vashisth (AS) W/O; Namrata Das (AS) bt Nayanika Deka (AS) W/O; 8th seed Justina Borgohain (AS) bt Alina Sayeed (OD) 2-6, 6-3, 6-4; Ananya Bhatia (GJ) bt Gaurika Choudhury (AS) 6-2, 6-1; Jeniffer Chacko (KA) bt Ananya Borthakur (AS) 6-2, 6-1; Amodini Vijay Naik (KA) bt Tania Kumari (AS) 6-3, 6-0. (Boys U-16, 1st rd)�Top seed Nithish Balaji (TN) bt Rishab Dey (AS) 6-0, 6-0; Aryan Dhanush (KA) bt Devabrat Pradhan (OD) 6-1, 3-6, 6-2; Krishpal Singh Rajput (GJ) bt Jishnu P Das (AS) 6-2, 4-6, 6-3; Ashwajit Senjam (MN) bt 5th�seed Tushar Paul (AS) 6-2, 6-2 (Upset); 4th�seed Manan Nath (AS) bt Aman Buragohain (AS) 6-0, 6-0; Bhasata Palash Borah (AS) bt Devabrat Das (AS) 6-2, 6-1; 7th�seed Jigyashman Hazarika (AS) bt Yuvraj Dutta (AS) 6-0, 6-0.