Top
Begin typing your search above and press return to search.

ID fencing tournament begins

By Sports Reporter
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print

GUWAHATI, Jan 27 - The 13th Sub Junior, 2nd Cadet, 4th Junior and 15th Senior Inter District Fencing Championship got underway at the Tarun Ram Phookan Indoor Stadium in the RG Baruah Sports Complex here today.

The championship was inaugurated by Guwahati East MLA Siddhartha Bhattacharya. Around 100 fencers from different districts are taking part in the two-day meet.

Today�s results: (Sub jr girls, sabree) Disha Kashyp (gold), Sikha Shri Nath (silver), Himashi Moran, Niharika Devi (both bronze); (Sub jr boys, foil) Ritupon Dohotia (gold), Pritam Yunmam (silver); (Sub jr boys, epee) Suryan Vatsa Upadhaya (gold), Subhasing Chutta (silver), Khirod Saikia (bronze); (Sub jr boys, sabree) Parikhit Hazarika (gold); (Cadet boys, foil) Rajib Bora (gold), L Anupam Singh (silver), Debraj Deka, Debraj Chetri (both bronze); (Cadet boys, epee) Mandeep Das (gold), Sanjeet Das Panika (silver), Partha Raktim Hazarika (bronze); (Cadet boys, sabree) Danny Sonowal (gold), Sinnoy Dutta (silver), Gyanam Jyoti Moran (bronze); (Cadet girls, foil) Himadri Moran (gold), Esmita Das (silver), Pahari Moran (bronze); (Cadet girls, epee) Karismita Moran (gold); (Cadet girls, sarbee) Supriya, Himashi Moran (silver), Nang Swabami Namsum, O Priya Singh (both bronze).

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
ID fencing tournament begins

GUWAHATI, Jan 27 - The 13th Sub Junior, 2nd Cadet, 4th Junior and 15th Senior Inter District Fencing Championship got underway at the Tarun Ram Phookan Indoor Stadium in the RG Baruah Sports Complex here today.

The championship was inaugurated by Guwahati East MLA Siddhartha Bhattacharya. Around 100 fencers from different districts are taking part in the two-day meet.

Today�s results: (Sub jr girls, sabree) Disha Kashyp (gold), Sikha Shri Nath (silver), Himashi Moran, Niharika Devi (both bronze); (Sub jr boys, foil) Ritupon Dohotia (gold), Pritam Yunmam (silver); (Sub jr boys, epee) Suryan Vatsa Upadhaya (gold), Subhasing Chutta (silver), Khirod Saikia (bronze); (Sub jr boys, sabree) Parikhit Hazarika (gold); (Cadet boys, foil) Rajib Bora (gold), L Anupam Singh (silver), Debraj Deka, Debraj Chetri (both bronze); (Cadet boys, epee) Mandeep Das (gold), Sanjeet Das Panika (silver), Partha Raktim Hazarika (bronze); (Cadet boys, sabree) Danny Sonowal (gold), Sinnoy Dutta (silver), Gyanam Jyoti Moran (bronze); (Cadet girls, foil) Himadri Moran (gold), Esmita Das (silver), Pahari Moran (bronze); (Cadet girls, epee) Karismita Moran (gold); (Cadet girls, sarbee) Supriya, Himashi Moran (silver), Nang Swabami Namsum, O Priya Singh (both bronze).

More in Entertainment
Similar Posts