Begin typing your search above and press return to search.

HS results declared

By Staff reporter

GUWAHATI, May 26 � Top positions of all the three streams eluded the Guwahati-based educational institutions as Gitika Talukdar of Baosi Bani Kanta College, Barpeta (Arts), Rajdeep Das of Ramanuj Gupta Junior College, Silchar (Science) and Prabir Ranjan Sarmah of Tezpur Govt HS School, Tezpur (Commerce) notched the respective top rank in the Higher Secondary Final examinations conducted under Assam Higher Secondary Education Council, the results of which were announced today at 11 am.

In fact, in Arts stream, not a single candidate from any of the city-based colleges could make it to the top five positions.

The pass percentage of two premier colleges of the State � Gauhati Commerce College and the Cotton College (Arts) � have shown descending trend. However, in Science stream, Cotton College maintained a steady rise in the pass percentage.

The pass percentage of the premier Gauhati Commerce College dipped to 93.29 per cent from last year�s 96.79 per cent while the success rate in Arts stream of Cotton College too witnessed a slight fall from last year�s 96.17 per cent to this year�s 96 per cent.

In Commerce stream, compared to last year when 11 students of Gauhati Commerce College featured amongst the top 10 position holders, only eight students could achieve the feat this year. However, there has been an increase in the number of first division and second division holders from the college.

While Arts stream topper Gitika Talukdar scored a total of 454 marks with letter marks in English, Mass, Education, Logic and Philosophy, Anthropology and Economics, Priyanka Gogoi of Salaguri HS School, Sivasagar (448) and Nilakhi Baishya of Brilliant Academy, Mangaldoi (444) secured the second and third positions respectively in Arts stream.

Prabir Ranjan Sarmah, the Commerce stream topper, scored 430 marks with letter marks in English, Mass, Accountancy, Business Studies, Mathematics and Economics. The second position was bagged by Najuk Agarwala (426) of Gauhati Commerce College. Neha Bhageria of Dronacharya Academy, Howly, Rajat Jajodia of Gauhati Commerce College and Deepak Bucha of Darrang College shared the third position.

In Science stream, Rajdeep Das with an aggregate of 462 marks (letter marks in English, Alt English, Chemistry, Physics, Mathematics and Biology) topped the chart, while Gunjan Jyoti Bhuyan (458) of Cotton College bagged the second position. The third slot was shared by Spandan Jyoti Das of Cotton College and Upasana Sarma of Nowgong College.

While the overall pass percentage in Arts stream was 68.66 per cent, compared to last year�s 67.99 per cent, the Science and Commerce streams recorded success rate of 85.15 per cent compared to last year�s 80.23 per cent and 73.32 per cent compared to last year�s 72.11 per cent, respectively.

Of the 1,66,311 candidates who appeared in the examination in Arts stream, 5263 of them secured first division while 17,711 candidates secured second division. Third division was secured by 91,220 candidates.

In Science stream, of the total 14,661 candidates who appeared in the examination, 4208 students grabbed first division, while second and third division were claimed by 6417 and 1859 students respectively.

The Commerce stream candidates grabbed 1124 first division slots, 2807 second and 6045 third division slots. A total of 13,606 candidates appeared in the examination.

In Arts stream, the flood-ravaged district of Dhemaji recorded a pass percentage of 85.19, the highest among all the 26 districts, followed by Darrang with 80.31 per cent and Lakhimpur with 74.40 per cent.

Hailakandi recorded the lowest pass percentage of just over 42.

In Commerce stream too, Dhemaji outclassed all the other districts in terms of pass percentage recording a pass percentage of whopping 91.92 followed by Darrang (87.06 per cent) and Baksa (85.14 per cent). Karbi Anglong secured the lowest with just 52.13 pass per cent.

Dibrugarh recorded the highest pass percentage in Science Stream recording an overall percentage of 93.94, the highest amongst all the three streams. Dibrugarh was followed by Lakhimpur (93.53) and Karbi Anglong (92.13). Goalpara finds itself at the bottom of the pass percentage table with 68.65 per cent.

List of Toppers

Arts stream:

1st (0307-10151) *Gitika Talukdar (Eng, Mass, Educ, Loph, Anth, Econ), Baosi Bani Kanta College, Barpeta - 454.

2nd (0822-10119) *Priyanka Gogoi (Eng, Mass, Econ, Posc, Hist, Educ), Salaguri HS School, Sivasagar - 448.

3rd (0402-10198) *Nilakhi Baishya (Eng, Mass, Posc, Educ, Loph, Hist), Brilliant Academy, Mangaldoi - 444.

4th (0304-10550) *Charusmita Goswami (Eng, Mass, Econ, Loph, Educ, Sans), Institutional Private, Bajali - 442.

5th (0777-10064) *Hirak Jyoti Saloi (Eng, Mass, Sans, Posc, Loph, Econ), (NIP), Sankardev Academi, Nalbari - 440.

6th (0402-10271) *Daisy Basistha (Eng, Mass, Educ, Econ, Loph, Posc), Ranjit Sarma Academy, Mangaldoi - 439; (0549-10096) *Sukanya Dutta (Eng, Alte, Hist, Econ, Loph, Posc), Pragjyotika Jr College, Titabar - 439.

7th (0389-10294) *Ankita Karmakar (Eng, Alte, Posc, Educ, Econ, Hist), BRPL Vidyalaya, Dhaligaon - 438; (0568-10159) *Tapashi Bordoloi (Mass, Econ, Posc, Loph), Cotton College, Guwahati - 438.

8th (0304-10556) *Harshasmita Sarma (Eng, Mass, Educ, Econ, Loph, Posc), Institutional Private, Bajali - 437; (0568-10162) *Tamasa Das (Eng, Alte, Posc, Econ, Stat), Cotton College, Guwahati - 437; (0619-10038) *Indrani Talukdar (Eng, Alte, Econ, Loph, Posc), Shrimanta Shankar Academy, Guwahati - 437; (0696-10238) *Binita Bora (Eng, Mass, Anth, Educ, Loph), Brahmaputra Valley Academy, North Lakhimpur - 437.

9th (0609-10052) *Mayuri Kalita (Eng, Mass, Econ, Educ, Loph), Puthimari College, Kamrup - 436, (0695-10200) *Raktima Bhuyan (Eng, Alte, Posc, Educ, Anth, Loph), North Lakhimpur College, North Lakhimpur - 436.

10th (0304-10544) *Barnita Das (Eng, Mass, Educ, Econ, Loph, Posc), Institutional Private, Bajali - 435; (0402-10211) *Sahena Mirza (Eng, Alte, Anth, Educ, Loph), Brilliant Academy, Managaldoi - 435; (0781-10281) *Nibedita Choudhury (Eng, Mass, Anth, Loph, Educ), MNC Balika Mahavidyalaya - 435.

Commerce stream:

1st (0856-30024) *Prabir Ranjan Sarmah (Eng, Mass, Acou, Bust, Math, Econ), Tezpur Govt HS School, Tezpur - 430.

2nd (0579-30136) *Najuk Agarwala (Eng, Alte, Acou, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 426.

3rd (0319-30080) *Neha Bhageria (Eng, Acou, Bust, Caes, Econ), Dronacharya Academy, Howly - 419; (0579-30172) *Rajat Jajodia (Alte, Acou, Bust, Caes), Gauhati Commerce College, Guwahati - 419; (0840-30050) *Deepak Bucha (Eng, Acou, Bust, Caes), Darrang College, Tezpur - 419.

4th (0530-30094) *Ankita Bhilwaria (Eng, Acou, Bust, Caes), JB College, Jorhat - 418.

5th (0478-30108) *Himadree Gogoi (Eng, Mass, Acou, Bust, Econ, Math), Salt Brook Academy, Dibrugarh - 417; (0478-30147) *Tanvi Verma (Eng, Alte, Acou, Bust, Caes), Salt Brook Academy, Dibrugarh - 417; (0530-30091) *Ambika Agarwalla (Eng, Acou, Bust, Caes), JB College, Jorhat - 417; (0579-30329) *Manashi Saikia (Eng, Alte, Acou, Bust, Caes), Gauhati Commerce College, Guwahati - 417.

6th (0302-30113) *Sorabh Bothra (Eng, Acou, Bust, Caes), BH College, Howly - 416; (0579-30403) *Ranjita Jhabak (Eng, Acou, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 416; (0579-30404) *Rachana Jain (Eng, Alte, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 416; (0840-30179) *Madhumita Chatterjee (Eng, Alte, Bust, Caes, Econ), Darrang College, Tezpur - 416.

7th (0579-30111) *Mohit Agarwal (Acou, Bust, Caes), Gauhati Commerce College, Guwahati - 415.

8th (0378-30036) *Somnath Gupta (Alte, Acou, Bust, Econ), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 413; (0504-30189) *Priyanshi Baishya (Eng, Acou, Bust, Econ), Golaghat Commerce College, Golaghat - 413.

9th (0579-30001) *Ankit Jain (Eng, Alte, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 412; (0590-30332) *Payal Chakraborty (Eng, Alte, Bust, Caes), KC Das Commerce College, Guwahati - 412; (0857-30130) *Pratibha Ekka (Eng, Alte, Acou, Bust, Econ), Institutional Private, Digboi - 412.

10th (0579-30034) *Arunav Borkotoky (Eng, Alte, Acou, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 408; (0762-30085) *Karishma Ajitsaria (Eng, Alte, Caes), Nowgong College, Nagaon - 408.

Science stream:

1st (0378-20079) *Rajdeep Das (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Biol), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 462.

2nd (0568-20088) *Gunjan Jyoti Bhuyan (Eng, Mass, Chem, Phys, Math, Stat), Cotton College, Guwahati - 458.

3rd (0568-20266) *Spandan Jyoti Das (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Stat), Cotton College, Guwahati - 454; (0762-20103) *Upasana Sarma (Eng, Alte, Phys, Chem, Math), Nowgong College, Nagaon - 454.

4th (0378-20047) *Kanakdeep Sharma (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Biol), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 453; (0378-20054) *Krishanko Das (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Biol), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 453; (0568-20287) *Utpal Kalita (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Biol), Cotton College, Guwahati - 453.

5th (0314-20014) *Rubul Hussain (Eng, Mass, Chem, Phys, Math, Biol), Bhella Higher Secondary School, Barpeta - 448; (0478-20051) *Himanish Goswami (Eng, Alte, Phys, Chem, Math, Biol), Salt Brook Academy, Dibrugarh - 448; (0695-20083) *Padma Bhushan Borah (Eng, Mass, Phys, Stat, Math, Chem), North Lakhimpur College, North Lakhimpur - 448; (0840-20096) *Parash Jyoti Mishra (Eng, Mass, Phys, Chem, Math), Darrang College, Tezpur - 448.

6th (0568-20403) *Namrata Das (Eng, Alte, Chem, Phys, Biol), Cotton College,Guwahati - 447.

7th (0378-20175) *Shantasree Ghosh (Eng, Alte, Biol, Phys, Math, Chem), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 446.

8th (0568-20005) *Abhishek Barman (Eng, Alte, Phys, Chem, Math), Cotton College,Guwahati - 443; (0568-20273) *Supratim Endow (Eng, Alte, Chem, Phys, Math), Cotton College,Guwahati - 443; (0568-20402) *Nibedita Baruah (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Stat), Cotton College,Guwahati - 443.

9th (0571-20143) *Tulika Thakuria (Eng, Mass,Chem, Phys, Biol, Math), Dakshin Kamrup College, Mirza - 442; (0616-20049) *Sailendra Kumar Thakuria (Eng, Mass, Chem, Phys, Math, Biol), Rangia Higher Secondary School,Rangia - 442.

10th (0378-20094) *Shibashis Deb (Eng, Alte, Biol, Phys, Math, Chem), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 441; (0478-20086) *Parashar Talukdar (Eng, Alte, Phys, Biol, Math, Chem), Salt Brook Academy, Dibrugarh - 441; (0549-20039) *Dipankar Gogoi (Eng, Alte, Phys, Chem, Math), Pragjyotika Jr College,Titabar - 441; (0568-20190) *Palash Jyoti Borah (Eng, Alte, Chem, Phys, Math), Cotton College, Guwahati - 441; (0568-20275) *Suruj Jyoti Kakoti (Eng, Alte, Chem, Phys, Math), Cotton College,Guwahati - 441.

Next Story
Similar Posts
HS results declared

GUWAHATI, May 26 � Top positions of all the three streams eluded the Guwahati-based educational institutions as Gitika Talukdar of Baosi Bani Kanta College, Barpeta (Arts), Rajdeep Das of Ramanuj Gupta Junior College, Silchar (Science) and Prabir Ranjan Sarmah of Tezpur Govt HS School, Tezpur (Commerce) notched the respective top rank in the Higher Secondary Final examinations conducted under Assam Higher Secondary Education Council, the results of which were announced today at 11 am.

In fact, in Arts stream, not a single candidate from any of the city-based colleges could make it to the top five positions.

The pass percentage of two premier colleges of the State � Gauhati Commerce College and the Cotton College (Arts) � have shown descending trend. However, in Science stream, Cotton College maintained a steady rise in the pass percentage.

The pass percentage of the premier Gauhati Commerce College dipped to 93.29 per cent from last year�s 96.79 per cent while the success rate in Arts stream of Cotton College too witnessed a slight fall from last year�s 96.17 per cent to this year�s 96 per cent.

In Commerce stream, compared to last year when 11 students of Gauhati Commerce College featured amongst the top 10 position holders, only eight students could achieve the feat this year. However, there has been an increase in the number of first division and second division holders from the college.

While Arts stream topper Gitika Talukdar scored a total of 454 marks with letter marks in English, Mass, Education, Logic and Philosophy, Anthropology and Economics, Priyanka Gogoi of Salaguri HS School, Sivasagar (448) and Nilakhi Baishya of Brilliant Academy, Mangaldoi (444) secured the second and third positions respectively in Arts stream.

Prabir Ranjan Sarmah, the Commerce stream topper, scored 430 marks with letter marks in English, Mass, Accountancy, Business Studies, Mathematics and Economics. The second position was bagged by Najuk Agarwala (426) of Gauhati Commerce College. Neha Bhageria of Dronacharya Academy, Howly, Rajat Jajodia of Gauhati Commerce College and Deepak Bucha of Darrang College shared the third position.

In Science stream, Rajdeep Das with an aggregate of 462 marks (letter marks in English, Alt English, Chemistry, Physics, Mathematics and Biology) topped the chart, while Gunjan Jyoti Bhuyan (458) of Cotton College bagged the second position. The third slot was shared by Spandan Jyoti Das of Cotton College and Upasana Sarma of Nowgong College.

While the overall pass percentage in Arts stream was 68.66 per cent, compared to last year�s 67.99 per cent, the Science and Commerce streams recorded success rate of 85.15 per cent compared to last year�s 80.23 per cent and 73.32 per cent compared to last year�s 72.11 per cent, respectively.

Of the 1,66,311 candidates who appeared in the examination in Arts stream, 5263 of them secured first division while 17,711 candidates secured second division. Third division was secured by 91,220 candidates.

In Science stream, of the total 14,661 candidates who appeared in the examination, 4208 students grabbed first division, while second and third division were claimed by 6417 and 1859 students respectively.

The Commerce stream candidates grabbed 1124 first division slots, 2807 second and 6045 third division slots. A total of 13,606 candidates appeared in the examination.

In Arts stream, the flood-ravaged district of Dhemaji recorded a pass percentage of 85.19, the highest among all the 26 districts, followed by Darrang with 80.31 per cent and Lakhimpur with 74.40 per cent.

Hailakandi recorded the lowest pass percentage of just over 42.

In Commerce stream too, Dhemaji outclassed all the other districts in terms of pass percentage recording a pass percentage of whopping 91.92 followed by Darrang (87.06 per cent) and Baksa (85.14 per cent). Karbi Anglong secured the lowest with just 52.13 pass per cent.

Dibrugarh recorded the highest pass percentage in Science Stream recording an overall percentage of 93.94, the highest amongst all the three streams. Dibrugarh was followed by Lakhimpur (93.53) and Karbi Anglong (92.13). Goalpara finds itself at the bottom of the pass percentage table with 68.65 per cent.

List of Toppers

Arts stream:

1st (0307-10151) *Gitika Talukdar (Eng, Mass, Educ, Loph, Anth, Econ), Baosi Bani Kanta College, Barpeta - 454.

2nd (0822-10119) *Priyanka Gogoi (Eng, Mass, Econ, Posc, Hist, Educ), Salaguri HS School, Sivasagar - 448.

3rd (0402-10198) *Nilakhi Baishya (Eng, Mass, Posc, Educ, Loph, Hist), Brilliant Academy, Mangaldoi - 444.

4th (0304-10550) *Charusmita Goswami (Eng, Mass, Econ, Loph, Educ, Sans), Institutional Private, Bajali - 442.

5th (0777-10064) *Hirak Jyoti Saloi (Eng, Mass, Sans, Posc, Loph, Econ), (NIP), Sankardev Academi, Nalbari - 440.

6th (0402-10271) *Daisy Basistha (Eng, Mass, Educ, Econ, Loph, Posc), Ranjit Sarma Academy, Mangaldoi - 439; (0549-10096) *Sukanya Dutta (Eng, Alte, Hist, Econ, Loph, Posc), Pragjyotika Jr College, Titabar - 439.

7th (0389-10294) *Ankita Karmakar (Eng, Alte, Posc, Educ, Econ, Hist), BRPL Vidyalaya, Dhaligaon - 438; (0568-10159) *Tapashi Bordoloi (Mass, Econ, Posc, Loph), Cotton College, Guwahati - 438.

8th (0304-10556) *Harshasmita Sarma (Eng, Mass, Educ, Econ, Loph, Posc), Institutional Private, Bajali - 437; (0568-10162) *Tamasa Das (Eng, Alte, Posc, Econ, Stat), Cotton College, Guwahati - 437; (0619-10038) *Indrani Talukdar (Eng, Alte, Econ, Loph, Posc), Shrimanta Shankar Academy, Guwahati - 437; (0696-10238) *Binita Bora (Eng, Mass, Anth, Educ, Loph), Brahmaputra Valley Academy, North Lakhimpur - 437.

9th (0609-10052) *Mayuri Kalita (Eng, Mass, Econ, Educ, Loph), Puthimari College, Kamrup - 436, (0695-10200) *Raktima Bhuyan (Eng, Alte, Posc, Educ, Anth, Loph), North Lakhimpur College, North Lakhimpur - 436.

10th (0304-10544) *Barnita Das (Eng, Mass, Educ, Econ, Loph, Posc), Institutional Private, Bajali - 435; (0402-10211) *Sahena Mirza (Eng, Alte, Anth, Educ, Loph), Brilliant Academy, Managaldoi - 435; (0781-10281) *Nibedita Choudhury (Eng, Mass, Anth, Loph, Educ), MNC Balika Mahavidyalaya - 435.

Commerce stream:

1st (0856-30024) *Prabir Ranjan Sarmah (Eng, Mass, Acou, Bust, Math, Econ), Tezpur Govt HS School, Tezpur - 430.

2nd (0579-30136) *Najuk Agarwala (Eng, Alte, Acou, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 426.

3rd (0319-30080) *Neha Bhageria (Eng, Acou, Bust, Caes, Econ), Dronacharya Academy, Howly - 419; (0579-30172) *Rajat Jajodia (Alte, Acou, Bust, Caes), Gauhati Commerce College, Guwahati - 419; (0840-30050) *Deepak Bucha (Eng, Acou, Bust, Caes), Darrang College, Tezpur - 419.

4th (0530-30094) *Ankita Bhilwaria (Eng, Acou, Bust, Caes), JB College, Jorhat - 418.

5th (0478-30108) *Himadree Gogoi (Eng, Mass, Acou, Bust, Econ, Math), Salt Brook Academy, Dibrugarh - 417; (0478-30147) *Tanvi Verma (Eng, Alte, Acou, Bust, Caes), Salt Brook Academy, Dibrugarh - 417; (0530-30091) *Ambika Agarwalla (Eng, Acou, Bust, Caes), JB College, Jorhat - 417; (0579-30329) *Manashi Saikia (Eng, Alte, Acou, Bust, Caes), Gauhati Commerce College, Guwahati - 417.

6th (0302-30113) *Sorabh Bothra (Eng, Acou, Bust, Caes), BH College, Howly - 416; (0579-30403) *Ranjita Jhabak (Eng, Acou, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 416; (0579-30404) *Rachana Jain (Eng, Alte, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 416; (0840-30179) *Madhumita Chatterjee (Eng, Alte, Bust, Caes, Econ), Darrang College, Tezpur - 416.

7th (0579-30111) *Mohit Agarwal (Acou, Bust, Caes), Gauhati Commerce College, Guwahati - 415.

8th (0378-30036) *Somnath Gupta (Alte, Acou, Bust, Econ), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 413; (0504-30189) *Priyanshi Baishya (Eng, Acou, Bust, Econ), Golaghat Commerce College, Golaghat - 413.

9th (0579-30001) *Ankit Jain (Eng, Alte, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 412; (0590-30332) *Payal Chakraborty (Eng, Alte, Bust, Caes), KC Das Commerce College, Guwahati - 412; (0857-30130) *Pratibha Ekka (Eng, Alte, Acou, Bust, Econ), Institutional Private, Digboi - 412.

10th (0579-30034) *Arunav Borkotoky (Eng, Alte, Acou, Bust, Econ), Gauhati Commerce College, Guwahati - 408; (0762-30085) *Karishma Ajitsaria (Eng, Alte, Caes), Nowgong College, Nagaon - 408.

Science stream:

1st (0378-20079) *Rajdeep Das (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Biol), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 462.

2nd (0568-20088) *Gunjan Jyoti Bhuyan (Eng, Mass, Chem, Phys, Math, Stat), Cotton College, Guwahati - 458.

3rd (0568-20266) *Spandan Jyoti Das (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Stat), Cotton College, Guwahati - 454; (0762-20103) *Upasana Sarma (Eng, Alte, Phys, Chem, Math), Nowgong College, Nagaon - 454.

4th (0378-20047) *Kanakdeep Sharma (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Biol), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 453; (0378-20054) *Krishanko Das (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Biol), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 453; (0568-20287) *Utpal Kalita (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Biol), Cotton College, Guwahati - 453.

5th (0314-20014) *Rubul Hussain (Eng, Mass, Chem, Phys, Math, Biol), Bhella Higher Secondary School, Barpeta - 448; (0478-20051) *Himanish Goswami (Eng, Alte, Phys, Chem, Math, Biol), Salt Brook Academy, Dibrugarh - 448; (0695-20083) *Padma Bhushan Borah (Eng, Mass, Phys, Stat, Math, Chem), North Lakhimpur College, North Lakhimpur - 448; (0840-20096) *Parash Jyoti Mishra (Eng, Mass, Phys, Chem, Math), Darrang College, Tezpur - 448.

6th (0568-20403) *Namrata Das (Eng, Alte, Chem, Phys, Biol), Cotton College,Guwahati - 447.

7th (0378-20175) *Shantasree Ghosh (Eng, Alte, Biol, Phys, Math, Chem), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 446.

8th (0568-20005) *Abhishek Barman (Eng, Alte, Phys, Chem, Math), Cotton College,Guwahati - 443; (0568-20273) *Supratim Endow (Eng, Alte, Chem, Phys, Math), Cotton College,Guwahati - 443; (0568-20402) *Nibedita Baruah (Eng, Alte, Chem, Phys, Math, Stat), Cotton College,Guwahati - 443.

9th (0571-20143) *Tulika Thakuria (Eng, Mass,Chem, Phys, Biol, Math), Dakshin Kamrup College, Mirza - 442; (0616-20049) *Sailendra Kumar Thakuria (Eng, Mass, Chem, Phys, Math, Biol), Rangia Higher Secondary School,Rangia - 442.

10th (0378-20094) *Shibashis Deb (Eng, Alte, Biol, Phys, Math, Chem), Ramanuj Gupta Jr College, Silchar - 441; (0478-20086) *Parashar Talukdar (Eng, Alte, Phys, Biol, Math, Chem), Salt Brook Academy, Dibrugarh - 441; (0549-20039) *Dipankar Gogoi (Eng, Alte, Phys, Chem, Math), Pragjyotika Jr College,Titabar - 441; (0568-20190) *Palash Jyoti Borah (Eng, Alte, Chem, Phys, Math), Cotton College, Guwahati - 441; (0568-20275) *Suruj Jyoti Kakoti (Eng, Alte, Chem, Phys, Math), Cotton College,Guwahati - 441.