Begin typing your search above and press return to search.

Anchit goes down to Manipur boy

By The Assam Tribune
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, July 17 - Fourth seeded Anchit Gogoi of Assam went down against unseeded Bhicky Sagolsem of Manipur in the only upset today in the boys U-14 first round match. All the other seeds moved to the next round in the ongoing OIL-AITA Super Series Tennis Championship at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here.

Today�s results: (Boys U-14, 1st rd) Top seed Aayush P Bhat (KA) bt Jason Michle David (KA) 6-0, 6-0; RS Rethin Pranav (TN) bt Bharat Phulwaria (RJ) 6-1, 6-3; Manash Dhame (MH) bt Venkatrishi Batlanki (TS) 6-1, 6-1; 5th seed Nithin Balaji (TN) bt Ashwajit Senjam (MN) 6-4, 6-0; 3rd seed Arunava Majumdar (WB) bt Arnav Paparkar (MH) 6-0, 6-1; Tarun Vetrivelan (KA) bt Rohan Agarwal (WB) 5-7, 6-2, 6-3; Arunesh Borah (AS) bt Harsh Phogat (DL) 6-1, 6-0; 8th seed Bushan Haobam (MN) bt Manan Nath (AS) 6-3, 6-0; 6th seed Anarghya Ganguly (WB) bt Tushar Paul (AS) 6-0 (Conceded); Rushil Khosla (UP) bt Omaansh Saharia (DL) 6-1, 6-3; Aryan Sah (GJ) bt Daksh Prasad (MP) 7-5, 6-1 (3), 6-2; Bhicky Sagolsem (MN) bt 4th seed Anchit Gogoi (AS) 6-2, 6-3 (Upset); 7th seed Yuvan Nandal (HR) bt Devaharshi Neelam (TS) 6-1, 6-3; Krish Waghani (MH) bt Aaryaan Qureshi (MH) 1-6, 6-2, 6-1; Jigyashman Hazarika (AS) bt Kavin Karthik KS (TN) 6-2, 6-2; 2nd seed Aditya Rathi (HR) bt Arnav Manral (WB) 6-3, 7-6 (4). (Girls U-12) Top seed Chandni Srinivasan (GJ) bt Jennika Jason (MH) 6-2, 6-2; 6th seed Ira Shrenik Shah (MH) bt Ananya Bhatia (GJ) 6-2, 6-1; 4th seed Soha Singh (KA) bt Prapti Patil (MH) 6-3, 6-0; 7th seed Ikraju Kanumuri (TS) bt Pragati Vaishnav (RJ) 6-1, 6-4; 8th seed Sohini Sanjay Mohanty (OD) bt Laxmi Bagola (RJ) 6-2, 6-3; 5th seed Ridhi Choudhury Poka (TS) bt Nemha Kispota (OD) 6-3, 6-1; 2nd seed Durganshi (DL) bt Priyanka Rana (GJ) 6-4, 6-3; Kkaira Chetnani (MH) bt Malishka Kuramu (TS) 7-6 (4), 4-6, 6-3. (Boys U-12) Top seed Manash Dhame (MH) bt Vishnu Balachandar (KA) 6-2, 6-2; 7th RS Rethin Pranav (TN) bt Sagnik Mitra (WB) 6-2, 6-0; 5th seed Jigyashman Hazarika (AS) bt Ashwajit Senjam (MN) 6-0, 6-1; 6th seed Manan Nath (AS) bt Arnav Manral (WB) 6-2, 6-1; 2nd seed Harsh Fogat (DL) bt Pritam Baruah (AS) 6-2, 6-0; 3rd seed Rushil Khosla (UP) bt Arnav Paparkar (MH) 6-1, 5-7, 6-4; 4th seed Rohan Agarwal (WB) bt Bharat Phulwaria (RJ) 6-2, 6-2.

Next Story
Similar Posts
Anchit goes down to Manipur boy

GUWAHATI, July 17 - Fourth seeded Anchit Gogoi of Assam went down against unseeded Bhicky Sagolsem of Manipur in the only upset today in the boys U-14 first round match. All the other seeds moved to the next round in the ongoing OIL-AITA Super Series Tennis Championship at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here.

Today�s results: (Boys U-14, 1st rd) Top seed Aayush P Bhat (KA) bt Jason Michle David (KA) 6-0, 6-0; RS Rethin Pranav (TN) bt Bharat Phulwaria (RJ) 6-1, 6-3; Manash Dhame (MH) bt Venkatrishi Batlanki (TS) 6-1, 6-1; 5th seed Nithin Balaji (TN) bt Ashwajit Senjam (MN) 6-4, 6-0; 3rd seed Arunava Majumdar (WB) bt Arnav Paparkar (MH) 6-0, 6-1; Tarun Vetrivelan (KA) bt Rohan Agarwal (WB) 5-7, 6-2, 6-3; Arunesh Borah (AS) bt Harsh Phogat (DL) 6-1, 6-0; 8th seed Bushan Haobam (MN) bt Manan Nath (AS) 6-3, 6-0; 6th seed Anarghya Ganguly (WB) bt Tushar Paul (AS) 6-0 (Conceded); Rushil Khosla (UP) bt Omaansh Saharia (DL) 6-1, 6-3; Aryan Sah (GJ) bt Daksh Prasad (MP) 7-5, 6-1 (3), 6-2; Bhicky Sagolsem (MN) bt 4th seed Anchit Gogoi (AS) 6-2, 6-3 (Upset); 7th seed Yuvan Nandal (HR) bt Devaharshi Neelam (TS) 6-1, 6-3; Krish Waghani (MH) bt Aaryaan Qureshi (MH) 1-6, 6-2, 6-1; Jigyashman Hazarika (AS) bt Kavin Karthik KS (TN) 6-2, 6-2; 2nd seed Aditya Rathi (HR) bt Arnav Manral (WB) 6-3, 7-6 (4). (Girls U-12) Top seed Chandni Srinivasan (GJ) bt Jennika Jason (MH) 6-2, 6-2; 6th seed Ira Shrenik Shah (MH) bt Ananya Bhatia (GJ) 6-2, 6-1; 4th seed Soha Singh (KA) bt Prapti Patil (MH) 6-3, 6-0; 7th seed Ikraju Kanumuri (TS) bt Pragati Vaishnav (RJ) 6-1, 6-4; 8th seed Sohini Sanjay Mohanty (OD) bt Laxmi Bagola (RJ) 6-2, 6-3; 5th seed Ridhi Choudhury Poka (TS) bt Nemha Kispota (OD) 6-3, 6-1; 2nd seed Durganshi (DL) bt Priyanka Rana (GJ) 6-4, 6-3; Kkaira Chetnani (MH) bt Malishka Kuramu (TS) 7-6 (4), 4-6, 6-3. (Boys U-12) Top seed Manash Dhame (MH) bt Vishnu Balachandar (KA) 6-2, 6-2; 7th RS Rethin Pranav (TN) bt Sagnik Mitra (WB) 6-2, 6-0; 5th seed Jigyashman Hazarika (AS) bt Ashwajit Senjam (MN) 6-0, 6-1; 6th seed Manan Nath (AS) bt Arnav Manral (WB) 6-2, 6-1; 2nd seed Harsh Fogat (DL) bt Pritam Baruah (AS) 6-2, 6-0; 3rd seed Rushil Khosla (UP) bt Arnav Paparkar (MH) 6-1, 5-7, 6-4; 4th seed Rohan Agarwal (WB) bt Bharat Phulwaria (RJ) 6-2, 6-2.