Begin typing your search above and press return to search.

Aman upsets 4th seed in AITA meet

By The Assam Tribune
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, May 13 - Aman Buragohain of Assam outclassed fourth�seeded�Biprashi Biswash of West Bengal in straight sets 6-0, 6-0 in the boys singles to enter the second round of the AITA Championship Series Tennis Tournament for boys and girls U-14 years age group at the All Assam Tennis Association Complex here today.

All the other seeds moved to the next round by defeating their respective opponents. In the girls singles, Tania Kumari of Assam ousted State-mate and fourth�seed Ananya Borthakur 6-0, 6-1. All the other seeded players in the girls singles moved to the next round.

Today�s results: (Boys U-14, 1st rd) Top seed Anshumannath Deepaknath (TN) bt Abhilesh Barman (AS) 6-2, 6-2;�Dhandeep Mili (AS) bt Bishal Deep Das (AS) 6-4, 5-7, 6-4; Aryan Borah (AS) bt Parthiv Kalita (AS) 6-1, 6-0;�5th�seed Ashwajit Senjam (MN) bt Jishnu P Das (AS) 6-0, 6-2; 3rd�seed Antariksh Tamuly (AS) bt Susrut Kashyap (AS) 6-1, 6-0;�Pras Lukram (MN) bt Crystal Sarkar (TR) 6-0, 6-2; Pritam Baruah (AS) bt Mehul Jyothish (TN) 6-2, 6-0;�7th�seed Harshad Borah (AS) bt Bikramaditya Mahanta (AS) 6-1, 6-2;�6th�seed Shanker Heishnam (MN) bt Agniv Bordoloi (AS) 6-1, 6-0; Aayan Sarma (AS) bt Aheibam Loyelakapa (MN) 6-4, 6-0; Jisnwanga Baruah (AS) bt Juman Barman (AS) 6-0, 6-0; Aman Buragohain (AS) bt 4th�seed Biprashi Bishwas (WB) 6-0, 6-0 (upset); 8th�seed Sagnik Mitra (WB) bt Prasurjya Borah (AS) 6-0, 6-1; Riyan Kashyap (AS) bt Udditmaan Dutta (AS) 6-1, 6-0;�Borneel Borah (AS) bt Almas Ebon Ahmed (AS) 7-5, 6-0; 2nd�seed Ved Aditya Kalita (AS) bt Ayush Gupta (AS) 6-4, 6-2. (Girls U-14, 1st rd) Rimi Taye (AS) bt Arnavi Debnath (AS) 6-1, 6-0. (Girls U-14, pre Q/F) Top seed Sumeira Jaiswal (WB) bt Dhanipriya Deori (AS) 6-0, 6-1;�8th�seed Rachel Choudhury (WB) bt Dikshita Kakati (AS) 6-4, 6-0;�Tania Kumari (AS) bt 4th�seed Ananya Borthakur (AS) 6-0, 6-1 (upset);�7th�seed Yumnam Thoibi (MN) bt Neekita S Kand (AS) 6-0, 6-0; 5th�seed Adrika Rajkumari (AS) bt Vedika Das (TN) 6-0, 6-0; 3rd�seed Namrata Das (AS) bt Kaatiyiyani Vashith (AS) 6-0, 6-0; 2nd�seed Anisha Pandey (WB) bt Shubhakrita Bordoloi (AS) 6-2, 6-0; 6th�seed Nayanika Deka (AS) bt Rimi Taye (AS) 6-0, 6-0.

Next Story
Similar Posts
Aman upsets 4th seed in AITA meet

GUWAHATI, May 13 - Aman Buragohain of Assam outclassed fourth�seeded�Biprashi Biswash of West Bengal in straight sets 6-0, 6-0 in the boys singles to enter the second round of the AITA Championship Series Tennis Tournament for boys and girls U-14 years age group at the All Assam Tennis Association Complex here today.

All the other seeds moved to the next round by defeating their respective opponents. In the girls singles, Tania Kumari of Assam ousted State-mate and fourth�seed Ananya Borthakur 6-0, 6-1. All the other seeded players in the girls singles moved to the next round.

Today�s results: (Boys U-14, 1st rd) Top seed Anshumannath Deepaknath (TN) bt Abhilesh Barman (AS) 6-2, 6-2;�Dhandeep Mili (AS) bt Bishal Deep Das (AS) 6-4, 5-7, 6-4; Aryan Borah (AS) bt Parthiv Kalita (AS) 6-1, 6-0;�5th�seed Ashwajit Senjam (MN) bt Jishnu P Das (AS) 6-0, 6-2; 3rd�seed Antariksh Tamuly (AS) bt Susrut Kashyap (AS) 6-1, 6-0;�Pras Lukram (MN) bt Crystal Sarkar (TR) 6-0, 6-2; Pritam Baruah (AS) bt Mehul Jyothish (TN) 6-2, 6-0;�7th�seed Harshad Borah (AS) bt Bikramaditya Mahanta (AS) 6-1, 6-2;�6th�seed Shanker Heishnam (MN) bt Agniv Bordoloi (AS) 6-1, 6-0; Aayan Sarma (AS) bt Aheibam Loyelakapa (MN) 6-4, 6-0; Jisnwanga Baruah (AS) bt Juman Barman (AS) 6-0, 6-0; Aman Buragohain (AS) bt 4th�seed Biprashi Bishwas (WB) 6-0, 6-0 (upset); 8th�seed Sagnik Mitra (WB) bt Prasurjya Borah (AS) 6-0, 6-1; Riyan Kashyap (AS) bt Udditmaan Dutta (AS) 6-1, 6-0;�Borneel Borah (AS) bt Almas Ebon Ahmed (AS) 7-5, 6-0; 2nd�seed Ved Aditya Kalita (AS) bt Ayush Gupta (AS) 6-4, 6-2. (Girls U-14, 1st rd) Rimi Taye (AS) bt Arnavi Debnath (AS) 6-1, 6-0. (Girls U-14, pre Q/F) Top seed Sumeira Jaiswal (WB) bt Dhanipriya Deori (AS) 6-0, 6-1;�8th�seed Rachel Choudhury (WB) bt Dikshita Kakati (AS) 6-4, 6-0;�Tania Kumari (AS) bt 4th�seed Ananya Borthakur (AS) 6-0, 6-1 (upset);�7th�seed Yumnam Thoibi (MN) bt Neekita S Kand (AS) 6-0, 6-0; 5th�seed Adrika Rajkumari (AS) bt Vedika Das (TN) 6-0, 6-0; 3rd�seed Namrata Das (AS) bt Kaatiyiyani Vashith (AS) 6-0, 6-0; 2nd�seed Anisha Pandey (WB) bt Shubhakrita Bordoloi (AS) 6-2, 6-0; 6th�seed Nayanika Deka (AS) bt Rimi Taye (AS) 6-0, 6-0.