Begin typing your search above and press return to search.

AITA tourney reach quarterfinal stage

By Sports reporter
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 21 - The ongoing AITA Championship Series Tennis Tournament for Boys and Girls Under 16 and 18 years age group reached the quarterfinal stage in the singles event today.

Several upsets took place on the second day of the championship at the All Assam Tennis Complex, Chachal here. All the quarterfinal matches will start from 8 am tomorrow.

Today�s results: (Girls U-16, pre-qtrs) Top seed Lenien Jamir (ASM) bt Kristi Boro (ASM) 6-2, 6-0; Areena Phukan (ASM) upset 7th seed Snigdha S Baruah (ASM) 6-2, 6-2; Eva Raj Shah (ASM) upset 5th seed Madhurima Majumdar (WB) 6-3, 4-6, 6-3; 4th seed Ishika Gupta (WB) bt Lakshmi SV Reddy (AP) 7-6 (3), 6-4; Breshna Khan (ASM) upset 3rd seed Naziya Ahmed (ASM) 6-2, 6-7 (3), 6-2; 6th seed Ananya Kothakota (AP) bt Anannya Jamir (ASM) 6-0, 6-1; 8th seed Ameek K Bath (ODR) bt Justina Borgohain (ASM) 6-0, 6-3; 2nd seed Rituparna Choudhury (ODR) bt Supriya Borgohain (ASM). 6-0, 6-3. (Girls U-18, pre-qtrs) Top seed Lenien Jamir (ASM) bt Annie Thaosen (ASM) 6-1, 6-1; Eva Raj Shah (ASM) upset 8th seed Priyanka Bardhan (BHR) 6-1, 6-2; Kristi Boro (ASM) upset 6th seed Ananya Kothakota (AP) 7-6 (3), 6-0; Lakshmi SV Reddy (AP) bt Supriya Borgohain (ASM) 6-0, 6-2; 5th seed Naziya Ahemd (ASM) bt Supriya Borgohain (ASM) 6-0, 6-2; 4th seed Madhurima Majumdar (WB) bt Areena Phukan (ASM) 7-6 (4), 6-4; 2nd seed Rituparna Choudhury (ODR) bt Breshna Khan (ASM) 6-1, 6-0; Ameek K Bath (ODR) upset 3rd seed Snigdha S Baruah (ASM) 6-0, 6-1. (Boys U-16, pre-qtrs) Top seed Sheikh MD Iftikhar (ASM) bt Anubhav Kashyap (ASM) 6-0, 6-0; Arnav Pathange (KA) upset 6th seed Aman K Patel (GUJ) 3-6, 6-4, 6-1; 7th seed Kamaksh Dave (GUJ) bt Gideon Dalbot Shira (ML) 6-4, 6-3; 3rd seed Kabir Hans (ODR) bt Akhil K Reddy (TS) 6-3, 6-1; 4th seed Dharmil Shah (GUJ) bt Karan B Das (ASM) 6-1, 6-3; Aryan Pathange (KA) upset 5th seed Arjun Mariyppa (KA) 7-6 (3), 7-5; Rishav Namashivya (KA) bt Kritanta Sarma (ASM) 6-3, 4-6, 6-3; 2nd seed Kavan Kumar Somu (KA) bt Anurag Buragohain (ASM) 6-2, 6-2. (Boys U-18, pre-qtrs) Kabir Hans (ODR) bt Aditya Satpathy (ODR) 6-3, 6-3; Akshat Agarwal (WB) upset 4th seed Dharmil Shah (GUJ) 6-3, 6-0; Dhananjay Govind (WB) bt Karan B Das (ASM) 6-0, 6-2; Top seed Mingki Talom (AR) bt Arnav Pathange (KA) 6-2, 6-2; 8th seed Arjun Mariyappa (KA) bt Prasanna Bagade (MH) 6-1, 6-2; 3rd seed Ashish Komaragiri (AP) bt Kritanta Sarma (ASM) 6-1, 6-1; 6th seed Arghya Das (WB) bt Anurag Buragohain (ASM) 6-2, 6-3; 2nd seed Sheikh MD IFtikhar (ASM) bt Abhishek Appaiah (KA) 6-0, 6-1. (Boys U-16 doubles) Anuranan Choudhury (ASM)/Spondon Goswami (ASM) bt Aakhzar Nihal Rahman (ASM)/Bhargav Chetia (ASM) 6-0, 6-1.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
AITA tourney reach quarterfinal stage

GUWAHATI, June 21 - The ongoing AITA Championship Series Tennis Tournament for Boys and Girls Under 16 and 18 years age group reached the quarterfinal stage in the singles event today.

Several upsets took place on the second day of the championship at the All Assam Tennis Complex, Chachal here. All the quarterfinal matches will start from 8 am tomorrow.

Today�s results: (Girls U-16, pre-qtrs) Top seed Lenien Jamir (ASM) bt Kristi Boro (ASM) 6-2, 6-0; Areena Phukan (ASM) upset 7th seed Snigdha S Baruah (ASM) 6-2, 6-2; Eva Raj Shah (ASM) upset 5th seed Madhurima Majumdar (WB) 6-3, 4-6, 6-3; 4th seed Ishika Gupta (WB) bt Lakshmi SV Reddy (AP) 7-6 (3), 6-4; Breshna Khan (ASM) upset 3rd seed Naziya Ahmed (ASM) 6-2, 6-7 (3), 6-2; 6th seed Ananya Kothakota (AP) bt Anannya Jamir (ASM) 6-0, 6-1; 8th seed Ameek K Bath (ODR) bt Justina Borgohain (ASM) 6-0, 6-3; 2nd seed Rituparna Choudhury (ODR) bt Supriya Borgohain (ASM). 6-0, 6-3. (Girls U-18, pre-qtrs) Top seed Lenien Jamir (ASM) bt Annie Thaosen (ASM) 6-1, 6-1; Eva Raj Shah (ASM) upset 8th seed Priyanka Bardhan (BHR) 6-1, 6-2; Kristi Boro (ASM) upset 6th seed Ananya Kothakota (AP) 7-6 (3), 6-0; Lakshmi SV Reddy (AP) bt Supriya Borgohain (ASM) 6-0, 6-2; 5th seed Naziya Ahemd (ASM) bt Supriya Borgohain (ASM) 6-0, 6-2; 4th seed Madhurima Majumdar (WB) bt Areena Phukan (ASM) 7-6 (4), 6-4; 2nd seed Rituparna Choudhury (ODR) bt Breshna Khan (ASM) 6-1, 6-0; Ameek K Bath (ODR) upset 3rd seed Snigdha S Baruah (ASM) 6-0, 6-1. (Boys U-16, pre-qtrs) Top seed Sheikh MD Iftikhar (ASM) bt Anubhav Kashyap (ASM) 6-0, 6-0; Arnav Pathange (KA) upset 6th seed Aman K Patel (GUJ) 3-6, 6-4, 6-1; 7th seed Kamaksh Dave (GUJ) bt Gideon Dalbot Shira (ML) 6-4, 6-3; 3rd seed Kabir Hans (ODR) bt Akhil K Reddy (TS) 6-3, 6-1; 4th seed Dharmil Shah (GUJ) bt Karan B Das (ASM) 6-1, 6-3; Aryan Pathange (KA) upset 5th seed Arjun Mariyppa (KA) 7-6 (3), 7-5; Rishav Namashivya (KA) bt Kritanta Sarma (ASM) 6-3, 4-6, 6-3; 2nd seed Kavan Kumar Somu (KA) bt Anurag Buragohain (ASM) 6-2, 6-2. (Boys U-18, pre-qtrs) Kabir Hans (ODR) bt Aditya Satpathy (ODR) 6-3, 6-3; Akshat Agarwal (WB) upset 4th seed Dharmil Shah (GUJ) 6-3, 6-0; Dhananjay Govind (WB) bt Karan B Das (ASM) 6-0, 6-2; Top seed Mingki Talom (AR) bt Arnav Pathange (KA) 6-2, 6-2; 8th seed Arjun Mariyappa (KA) bt Prasanna Bagade (MH) 6-1, 6-2; 3rd seed Ashish Komaragiri (AP) bt Kritanta Sarma (ASM) 6-1, 6-1; 6th seed Arghya Das (WB) bt Anurag Buragohain (ASM) 6-2, 6-3; 2nd seed Sheikh MD IFtikhar (ASM) bt Abhishek Appaiah (KA) 6-0, 6-1. (Boys U-16 doubles) Anuranan Choudhury (ASM)/Spondon Goswami (ASM) bt Aakhzar Nihal Rahman (ASM)/Bhargav Chetia (ASM) 6-0, 6-1.

More in Entertainment
Similar Posts