Top
Begin typing your search above and press return to search.

AITA tourney gets off in city

By Sports reporter
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print

GUWAHATI, June 13 - JH Lalhruaizela of Mizoram enthralled the crowd by playing a superb game in the AITA Championship Series Tennis Tournament for Boys and Girls Under 12 and 14 Years.

On the opening day of the meet at the All Assam Tennis Association complex, Chachal here today, Lalhruaizela defeated 8th seed Rahul Chaterjee of West Bengal 6-3, 6-4 in the boys� U-12 category to move into the second round. However, all the other seeded players reached the second round.

Today�s results (1st Rd): (Boys U-12) Harshad Bora (ASM) bt Tomaghna Das (WB) 7-6(3), 6-2; Vijay Tej Gangapatnam (ML) bt Varun A Kalita (ASM) 2-6, 6-4, 6-4; 6th seed Arunesh Bora (ASM) bt Arnav Manral (WB) 7-5, 6-2; JH Lalhruaizela (MZ) upset 8th seed Rahul Chaterjee (WB) 6-3, 6-4; Aditya Choudhury (ASM) bt Biprarshi Biswas (WB) 6-1, 6-2; Shouvik Roy (ASM) bt Ruhul I Talukdar (ASM) 6-3, 6-4; 4th seed Rahul Pamei bt Siddhant Deka (ASM) 6-0, 6-0; Vayam Krishna (WB) W/O Kaustav K Baruah (ASM); Sarnav Ghosh (WB) bt Jigyashman Hazarika (ASM) 6-3, 7-6(3); 7th seed Arya Bhattacharya bt Arib Usmani (WB) 6-2, 6-3; 5th seed Sandeep S Kadam (WB) bt Sagnik Mitra 6-0, 6-0; Andy Thaosen (ASM) bt Bornil Gogoi (ASM) 6-1, 6-1; Aakhzar N Rahman (ASM) bt Bhargav Chetia (ASM) 6-2, 2-6, 6-3. (Boys U-14) Top seed Hrykpb Bora bt Ashank Deo 6-1, 6-4; Arka Banerjee (WB) bt Uday J Das (ASM) 6-4, 6-2; Jyotirditya Mishra bt Arnav Ghosh 6-4, 6-2; 8th seed Sandeep S Kadam (WB) bt JH Lalhruaizela (MZ) 6-0, 6-0. (Girls U-12) Anannya Jamir (ASM) bt Linda Laishram (MN) 6-1, 6-0; Adrika Rajkumari (ASM) bt Mudra Sonowal (ASM) 6-3, 6-2; Tanishqa Patar (ASM) bt Prisha Bhattacharjee (WB) 6-3, 6-4; Syeda J Jumana (ASM) bt Yashita Singh (BHR) 6-1, 6-3; Bindiya Rani Lambam (MN) bt Namrata Das 6-0, 7-5; Rodali Bora (ASM) bt Priyanka Bora (ASM) 6-3, 6-1. (Girls U-14) Syeda Nihad Omer (ASM) bt Prashasna (BHR) 6-2, 6-2; Laishram Linda (MN) bt Mudra Sonowal ( ASM) 6-0, 6-2; 7th seed Areena Phukan (ASM) bt Adrika Rajkumari (ASM) 6-0, 6-0; 8th seed Justina Borgohain (ASM) bt Vibhooti Gangamma MK (ASM) 5-7, 6-4, 6-2; Bindiya Rani Lambam (MN) bt Smera Sethi (WB) 6-0, 6-2; Anannya Jamir ( ASM) bt Syeda J Jumana (ASM) 7-6(1), 6-2; Tanishqa Patar (ASM) bt Priyanka Bora (ASM) 6-0, 6-1; Namrata Das (ASM) bt Sinung Langkam (ASM) 6-4, 6-3; Prisha Bhattacharjee bt Kalpita Rajkhowa (ASM) 6-1, 6-3; Supriya Borgohain (ASM) bt Rodali Bora (ASM) 6-4, 6-2.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
AITA tourney gets off in city

GUWAHATI, June 13 - JH Lalhruaizela of Mizoram enthralled the crowd by playing a superb game in the AITA Championship Series Tennis Tournament for Boys and Girls Under 12 and 14 Years.

On the opening day of the meet at the All Assam Tennis Association complex, Chachal here today, Lalhruaizela defeated 8th seed Rahul Chaterjee of West Bengal 6-3, 6-4 in the boys� U-12 category to move into the second round. However, all the other seeded players reached the second round.

Today�s results (1st Rd): (Boys U-12) Harshad Bora (ASM) bt Tomaghna Das (WB) 7-6(3), 6-2; Vijay Tej Gangapatnam (ML) bt Varun A Kalita (ASM) 2-6, 6-4, 6-4; 6th seed Arunesh Bora (ASM) bt Arnav Manral (WB) 7-5, 6-2; JH Lalhruaizela (MZ) upset 8th seed Rahul Chaterjee (WB) 6-3, 6-4; Aditya Choudhury (ASM) bt Biprarshi Biswas (WB) 6-1, 6-2; Shouvik Roy (ASM) bt Ruhul I Talukdar (ASM) 6-3, 6-4; 4th seed Rahul Pamei bt Siddhant Deka (ASM) 6-0, 6-0; Vayam Krishna (WB) W/O Kaustav K Baruah (ASM); Sarnav Ghosh (WB) bt Jigyashman Hazarika (ASM) 6-3, 7-6(3); 7th seed Arya Bhattacharya bt Arib Usmani (WB) 6-2, 6-3; 5th seed Sandeep S Kadam (WB) bt Sagnik Mitra 6-0, 6-0; Andy Thaosen (ASM) bt Bornil Gogoi (ASM) 6-1, 6-1; Aakhzar N Rahman (ASM) bt Bhargav Chetia (ASM) 6-2, 2-6, 6-3. (Boys U-14) Top seed Hrykpb Bora bt Ashank Deo 6-1, 6-4; Arka Banerjee (WB) bt Uday J Das (ASM) 6-4, 6-2; Jyotirditya Mishra bt Arnav Ghosh 6-4, 6-2; 8th seed Sandeep S Kadam (WB) bt JH Lalhruaizela (MZ) 6-0, 6-0. (Girls U-12) Anannya Jamir (ASM) bt Linda Laishram (MN) 6-1, 6-0; Adrika Rajkumari (ASM) bt Mudra Sonowal (ASM) 6-3, 6-2; Tanishqa Patar (ASM) bt Prisha Bhattacharjee (WB) 6-3, 6-4; Syeda J Jumana (ASM) bt Yashita Singh (BHR) 6-1, 6-3; Bindiya Rani Lambam (MN) bt Namrata Das 6-0, 7-5; Rodali Bora (ASM) bt Priyanka Bora (ASM) 6-3, 6-1. (Girls U-14) Syeda Nihad Omer (ASM) bt Prashasna (BHR) 6-2, 6-2; Laishram Linda (MN) bt Mudra Sonowal ( ASM) 6-0, 6-2; 7th seed Areena Phukan (ASM) bt Adrika Rajkumari (ASM) 6-0, 6-0; 8th seed Justina Borgohain (ASM) bt Vibhooti Gangamma MK (ASM) 5-7, 6-4, 6-2; Bindiya Rani Lambam (MN) bt Smera Sethi (WB) 6-0, 6-2; Anannya Jamir ( ASM) bt Syeda J Jumana (ASM) 7-6(1), 6-2; Tanishqa Patar (ASM) bt Priyanka Bora (ASM) 6-0, 6-1; Namrata Das (ASM) bt Sinung Langkam (ASM) 6-4, 6-3; Prisha Bhattacharjee bt Kalpita Rajkhowa (ASM) 6-1, 6-3; Supriya Borgohain (ASM) bt Rodali Bora (ASM) 6-4, 6-2.

More in Entertainment
Similar Posts