Begin typing your search above and press return to search.

AITA Championship Series Tennis under way

By The Assam Tribune
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 4 - The AITA Championship Series main draw matches in the boys and girls U-12 and 14 years got under way today at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here.

Three upsets took place on the opening day while other seeded players moved ahead.

Today�s results: (Boys U-12 1st rd) Top seed Keshav Goel (WB) bt Aryan Bora (AS) 6-2, 6-1; Dreek Saha (WB) bt Sudhanshu Barkataki (AS) 6-0, 6-1; Ethaan Lee (WB) bt Chiradeep Majumdar (WB) 6-4, 6-0; Paras Lukram (MN) bt 8th seed Ayush Gupta (DL) 7-5, 6-4 (upset); 3rd seed Manan Nath (AS) bt Twijiling Debbarma (TR) 6-0, 6-0; Pritam Baruah (AS) bt Ayanav Kashyap (AS) 6-1, 6-3; Shankar Heishnam (MN) bt Dhanadeep Mili (AS) 6-0, 6-0; 5th seed Biprashi Biswas (WB) bt Bikramadittyya Mahanta (AS) 6-3, 6-0; 6th seed Mayand Tiwari (WB) bt Ayan Sarma (AS) 6-3, 6-2; Hardik Sethi (WB) bt Darsh Dutta (AS) 6-2, 6-0; Ramansh V Sharma (MH) bt Jishnu P Das (AS) 7-5, 6-1; Samarth Sahita (MH) bt 4th seed Sagnik Mitra (WB) 6-4, 6-3 (upset); Ashwajit Senjam (MN) bt Veer Banshidhar Mishra (BR) 6-0, 6-0; 7th seed Ved Aditya Kalita (AS) bt Antariksh Tamuly (AS) 6-1, 7-6 (9); S Swarup Shaurya (WB) bt Vedant Agarwal (WB) 6-1, 6-3; 2nd seed Jigyashman Hazarika (AS) bt Adriraj K Bhuyan (AS) 6-3, 6-0.

(Girls U-12 1st rd) Nayanika Deka (AS) bt Sirmur Saanvi (BR) 6-1, 6-4; Adrika Rajkumari (AS) bt Ishi Maheswari (UP) 5-7, 6-0, 6-0; Shreenoyee Sadhukan (GJ) bt Priyanka Gogoi (AS) 6-3, 6-2; Tanisha Roy (WB) bt Rachel Chowdhury (WB) 6-1 (Conceded); Anshu Gauri (BR) bt Roshni Bharadwaj (AS) 6-1, 6-2; Navroz Razdan (AS) bt Shubhakrita Bordoloi (AS) 5-7, 7-5, 6-2; Tania Kumari (AS) bt Rimi Taye (AS) 6-3, 6-0.

(Girls U-14 1st rd) Top seed Tanishqa Patar (AS) bt Shivangini Talukdar (AS) 6-1, 6-0; Priyanka Gogoi (AS) bt Sabina Khatun (AS) 6-2, 7-6 (6); Rimi Taye (AS) bt Shubhakrita Bordoloi (AS) 6-2, 3-6, 6-4; Anushka Debnath (AS) bt 5th seed Ananya Borthakur (AS) 6-4, 6-2 (upset); 3rd seed Sohini S Mohanty (WB) bt Tania Kumari (AS) 6-1, 6-1; Navroz Razdan (AS) bt Nayanika Deka (AS) 6-2, 6-2; 8th seed Danvi Kale (GJ) bt Anwesha Rabha (AS) 6-4, 6-2; Adrika Rajkumari (AS) bt Denicha Dutta (AS) W/O.

Next Story
Similar Posts
AITA Championship Series Tennis under way

GUWAHATI, June 4 - The AITA Championship Series main draw matches in the boys and girls U-12 and 14 years got under way today at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here.

Three upsets took place on the opening day while other seeded players moved ahead.

Today�s results: (Boys U-12 1st rd) Top seed Keshav Goel (WB) bt Aryan Bora (AS) 6-2, 6-1; Dreek Saha (WB) bt Sudhanshu Barkataki (AS) 6-0, 6-1; Ethaan Lee (WB) bt Chiradeep Majumdar (WB) 6-4, 6-0; Paras Lukram (MN) bt 8th seed Ayush Gupta (DL) 7-5, 6-4 (upset); 3rd seed Manan Nath (AS) bt Twijiling Debbarma (TR) 6-0, 6-0; Pritam Baruah (AS) bt Ayanav Kashyap (AS) 6-1, 6-3; Shankar Heishnam (MN) bt Dhanadeep Mili (AS) 6-0, 6-0; 5th seed Biprashi Biswas (WB) bt Bikramadittyya Mahanta (AS) 6-3, 6-0; 6th seed Mayand Tiwari (WB) bt Ayan Sarma (AS) 6-3, 6-2; Hardik Sethi (WB) bt Darsh Dutta (AS) 6-2, 6-0; Ramansh V Sharma (MH) bt Jishnu P Das (AS) 7-5, 6-1; Samarth Sahita (MH) bt 4th seed Sagnik Mitra (WB) 6-4, 6-3 (upset); Ashwajit Senjam (MN) bt Veer Banshidhar Mishra (BR) 6-0, 6-0; 7th seed Ved Aditya Kalita (AS) bt Antariksh Tamuly (AS) 6-1, 7-6 (9); S Swarup Shaurya (WB) bt Vedant Agarwal (WB) 6-1, 6-3; 2nd seed Jigyashman Hazarika (AS) bt Adriraj K Bhuyan (AS) 6-3, 6-0.

(Girls U-12 1st rd) Nayanika Deka (AS) bt Sirmur Saanvi (BR) 6-1, 6-4; Adrika Rajkumari (AS) bt Ishi Maheswari (UP) 5-7, 6-0, 6-0; Shreenoyee Sadhukan (GJ) bt Priyanka Gogoi (AS) 6-3, 6-2; Tanisha Roy (WB) bt Rachel Chowdhury (WB) 6-1 (Conceded); Anshu Gauri (BR) bt Roshni Bharadwaj (AS) 6-1, 6-2; Navroz Razdan (AS) bt Shubhakrita Bordoloi (AS) 5-7, 7-5, 6-2; Tania Kumari (AS) bt Rimi Taye (AS) 6-3, 6-0.

(Girls U-14 1st rd) Top seed Tanishqa Patar (AS) bt Shivangini Talukdar (AS) 6-1, 6-0; Priyanka Gogoi (AS) bt Sabina Khatun (AS) 6-2, 7-6 (6); Rimi Taye (AS) bt Shubhakrita Bordoloi (AS) 6-2, 3-6, 6-4; Anushka Debnath (AS) bt 5th seed Ananya Borthakur (AS) 6-4, 6-2 (upset); 3rd seed Sohini S Mohanty (WB) bt Tania Kumari (AS) 6-1, 6-1; Navroz Razdan (AS) bt Nayanika Deka (AS) 6-2, 6-2; 8th seed Danvi Kale (GJ) bt Anwesha Rabha (AS) 6-4, 6-2; Adrika Rajkumari (AS) bt Denicha Dutta (AS) W/O.