Begin typing your search above and press return to search.

AITA championship gets off

By The Assam Tribune
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 20 - The AITA Championship Series Tennis Tournament for Boys and Girls U-16 and 18 got underway at the All Assam Tennis Association (AATA) Courts, Chachal here today.

Altogether 110 players from all over the country are participating in this tournament organised and sponsored by the AATA.

Today�s results, 1st Rd: (Boys U-16) Top seed Shiekh MD Iftikar (ASM) bt Aakhzar N Rahman (ASM) 6-0, 6-0, Anubhav Kashyap (ASM) bt Thiyam Rajiv Singh (MN) 7-6 (4), 6-0, Arnav Pathenge (KA) bt Raktav Dutta (ASM) 6-0, 6-1, 6th seed Aman K Patel bt Nivan Lobo. (WB) 6-1, 6-0, 7th seed Kamaksh Dave (GUJ) bt Luching Lukram (MN) 6-2, 7-6 (0), Gideon Dalbot Shira (ML) bt Anuranan Choudhury (ASM) 6-2, 6-3, Akhil K Reddy (TS) bt Aditya Bhagawati (ASM) 6-4, 7-5, 3rd seed Kabir Hans (ODR) bt Andy Thaosen (ASM) 6-1, 6-0, 4th seed Dharmil Shah (GUJ) bt Prasana Bagade (MH) 6-3, 6-4, Karan B Das (ASM) bt Aditya Roy Choudhury (WB) 3-6, 6-2, 6-3, Aryan Pathange (KA) bt Ashank Deo (ASM) 6-1, 6-1, 5th seed Arjun Mariyappa (KA) bt Arunesh Bora (ASM) 6-0, 6-0, Rishav Namashivya (KA) upset 8th seed Dhananjay Govind (WB) 6-3, 6-3, Kritanta Sarma (ASM) bt Hrykpb Borah (ASM) 4-6, 6-2, 6-1, Anurag Buragohain (ASM) bt Anchit Gogoi (ASM) 6-1, 6-3, 2nd seed Kavan Somu Kumar (KA) bt Kaivalya Raval (GUJ) 6-3, 6-1. (Boys U-18) Top seed Mingki Talom (AR) bt Akul Mohan (DL) W/O, 8th seed Arjun Mariyappa (KA) bt Akhil K Reddy (TS) 6-1, 6-0, 3rd seed Ashish Komaragiri (AP) bt Jugal Baruah (ASM) 6-4, 6-4, 4th seed Dharmil Shah (GUJ) bt Siddharth Choudhury (ASM) 4-6, 6-2, 6-3, Akshat Agarwal (WB) bt Aman K Patel (GUJ) 6-1, 6-3, 6th seed Arghya Das (WB) bt Arnav Banerjee (WB) 6-0, 6-0, Abhishek Appaiah (ASM) bt Beni Madhav Saikia (TRP) 6-0, 6-0, Karan B Das (ASM) bt Jayaditya Goho (WB) 4-6, 6-2, 6-2, Kabir Hans (ODR) upset 5th seed Kavan Somu Kumar (KA) 6-3, 6-1, Arnav Pathenge (KA) bt Rishav Namashivaya (KA) 7-6 (4), 4-6, 6-1, Prasana Bagade (MH) bt Hrykpb Borah (ASM) 4-6, 6-4, 6-1, Dhananjay Govind (WB) bt 7th seed Kamaksh Dave (GUJ) 3-6, 7-6 (2), 6-2. (Girls U-16) Kristi Boro (ASM) bt Tanishqa Patar (ASM) 6-0, 6-1, Eva Raj Shah (ASM) bt Kalpita Rajkhowa (ASM) 6-0, 6-1, Lakshmi s V Reddy (AP) bt Priyanka Bardhan (BHR) 6-0, 6-0, Breshna Khan (ASM) bt M K Vibhooti Gangamma (AP) 6-1, 7-5. (Girls U-18) Eva Raj Shah (ASM) bt Justina Borgohain (ASM). 7-6 (8), 6-4.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
AITA championship gets off

GUWAHATI, June 20 - The AITA Championship Series Tennis Tournament for Boys and Girls U-16 and 18 got underway at the All Assam Tennis Association (AATA) Courts, Chachal here today.

Altogether 110 players from all over the country are participating in this tournament organised and sponsored by the AATA.

Today�s results, 1st Rd: (Boys U-16) Top seed Shiekh MD Iftikar (ASM) bt Aakhzar N Rahman (ASM) 6-0, 6-0, Anubhav Kashyap (ASM) bt Thiyam Rajiv Singh (MN) 7-6 (4), 6-0, Arnav Pathenge (KA) bt Raktav Dutta (ASM) 6-0, 6-1, 6th seed Aman K Patel bt Nivan Lobo. (WB) 6-1, 6-0, 7th seed Kamaksh Dave (GUJ) bt Luching Lukram (MN) 6-2, 7-6 (0), Gideon Dalbot Shira (ML) bt Anuranan Choudhury (ASM) 6-2, 6-3, Akhil K Reddy (TS) bt Aditya Bhagawati (ASM) 6-4, 7-5, 3rd seed Kabir Hans (ODR) bt Andy Thaosen (ASM) 6-1, 6-0, 4th seed Dharmil Shah (GUJ) bt Prasana Bagade (MH) 6-3, 6-4, Karan B Das (ASM) bt Aditya Roy Choudhury (WB) 3-6, 6-2, 6-3, Aryan Pathange (KA) bt Ashank Deo (ASM) 6-1, 6-1, 5th seed Arjun Mariyappa (KA) bt Arunesh Bora (ASM) 6-0, 6-0, Rishav Namashivya (KA) upset 8th seed Dhananjay Govind (WB) 6-3, 6-3, Kritanta Sarma (ASM) bt Hrykpb Borah (ASM) 4-6, 6-2, 6-1, Anurag Buragohain (ASM) bt Anchit Gogoi (ASM) 6-1, 6-3, 2nd seed Kavan Somu Kumar (KA) bt Kaivalya Raval (GUJ) 6-3, 6-1. (Boys U-18) Top seed Mingki Talom (AR) bt Akul Mohan (DL) W/O, 8th seed Arjun Mariyappa (KA) bt Akhil K Reddy (TS) 6-1, 6-0, 3rd seed Ashish Komaragiri (AP) bt Jugal Baruah (ASM) 6-4, 6-4, 4th seed Dharmil Shah (GUJ) bt Siddharth Choudhury (ASM) 4-6, 6-2, 6-3, Akshat Agarwal (WB) bt Aman K Patel (GUJ) 6-1, 6-3, 6th seed Arghya Das (WB) bt Arnav Banerjee (WB) 6-0, 6-0, Abhishek Appaiah (ASM) bt Beni Madhav Saikia (TRP) 6-0, 6-0, Karan B Das (ASM) bt Jayaditya Goho (WB) 4-6, 6-2, 6-2, Kabir Hans (ODR) upset 5th seed Kavan Somu Kumar (KA) 6-3, 6-1, Arnav Pathenge (KA) bt Rishav Namashivaya (KA) 7-6 (4), 4-6, 6-1, Prasana Bagade (MH) bt Hrykpb Borah (ASM) 4-6, 6-4, 6-1, Dhananjay Govind (WB) bt 7th seed Kamaksh Dave (GUJ) 3-6, 7-6 (2), 6-2. (Girls U-16) Kristi Boro (ASM) bt Tanishqa Patar (ASM) 6-0, 6-1, Eva Raj Shah (ASM) bt Kalpita Rajkhowa (ASM) 6-0, 6-1, Lakshmi s V Reddy (AP) bt Priyanka Bardhan (BHR) 6-0, 6-0, Breshna Khan (ASM) bt M K Vibhooti Gangamma (AP) 6-1, 7-5. (Girls U-18) Eva Raj Shah (ASM) bt Justina Borgohain (ASM). 7-6 (8), 6-4.

More in Entertainment
Similar Posts