Begin typing your search above and press return to search.

Super Series Tennis tournament

By The Assam Tribune
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, July 16 - The quarterfinal line-up has been drawn in the OIL-AITA Super Series Tennis Tournament in the boys and girls U-12 singles categories while teams reached the semifinal stage in the doubles. The tournament is being organised by the All Assam Tennis Association at its own complex in Chachal here.

The singles quarterfinals of both the boys and girls categories will start from 8 am and 9.15 am respectively tomorrow followed by the doubles events.

Today�s results: (Boys, pre Q/F)�Top seed Neel Niranjan Joglekar (MH) bt Aradhya Kshijit (KA) 6-1, 6-1; Sehaj Singh Pawar (KA) bt 8th�seed Almas Ebon Ahmed (AS) 6-1, 6-1 (upset); Raunak Kashyap (AS) bt Aryan Borah (AS) 1-6, 6-1, 7-6 (0); Jishnu Pratim Das (AS) bt Mehul Jyotish (TN) 7-5, 6-2; 5th seed Showrya Samala (TS) bt Yash Patel (GJ) 6-0, 6-3; 3rd�seed Antariksh Tamuly (AS) bt Rajnish Sharma (AS) 6-1, 6-0;�Borneel Bihan Borah (AS) bt Parthiv Kalita (AS) 6-4, 6-2; 2nd�seed Vedant Bhasin (MH) bt Abhilesh Barman (AS) 6-1, 6-0. (Girls, pre Q/F)�Top seed Sohini Mohanty (OD) bt Saanvi Reddy (TS) 6-0, 6-1;�8th�seed Chamakura Reddy (TS) bt Roshni Bharadwaj (AS) 6-2, 6-0; 3rd�seed Bendram Reddy (MH) bt Adrika Rajkumari (AS) 6-2, 6-2; 5th�seed Harithashran Venkatesh (TN) bt Anukriti Kashyap (AS) 6-0, 6-0;�6th�seed Siya Prasade (MH) bt Snigdha Kanta (KA) 6-2, 6-1, 4th�seed Aakruti Sonkusare (MH) bt Pehel Kharedkar (MH) 6-4, 6-0; Sreemoyee Sadhukhan (WB) bt 7th�seed Sreemanya Reddy Anugonda (TS) 6-1, 7-6 (0) (upset); 2nd�seed Thaniya Gogulamanda (TS) bt Neekita Kand (AS) 6-0, 6-0. (Boys doubles, pre Q/F) Yash Patel (GJ)/Mehul Jyotish (TN) bt Aayan Sarma (AS)/Jishnu Pratim Das (AS) 6-3, 6-4;�Abhilesh Barman (AS)/Prasurjya Borah (AS) bt Kovith Sharma (AS)/Parthiv Kalita (AS) 6-2, 6-2; Twijalang Debbarma (TR)/Riyan Kashyap (AS) bt Aditya Bikram Kaman (AS)/Agniv Bordoloi (AS) 6-2, 6-0; Ritik Rout (AS)/Ayan Bhuyan (AS) bt Aklantajit Phukan (AS)/Yuvraj Baruah (AS) 7-5, 6-1; Aryan Borah (AS)/Antariksh Tamuly (AS) bt Chandogya Pathak (AS)/Borneel Borah (AS) 6-1, 6-1; Raunak Kashyap (AS)/Rajnish Sarma (AS) bt Om Krishna Rai (AS)/Jyotishman Boro (AS) 6-1, 6-4. (Girls doubles, Q/F) Thaniya Gogulamanda (TS)/Nainika Bendram (MH) bt Urshita Pathak (AS)/Adrika Rajkumari (AS) 6-2, 6-3; Sreemanya Anugonda (TS)/Swana Chanakura (TS) bt Neekita Kand (AS)/Anukriti Kashyap (AS) 6-0, 6-0; Harithashr Venkatesh (TN)/Aakruti Sonkusare (MH) bt Saanvi Erva (TS)/Snigdha Kanta (KA) 6-4, 7-6 (3); Sohini Mohanty (OD)/Siya Prasade (MH) bt Sreemoyee Sadhukhan (WB)/Aahan (OD) 6-0, 6-4.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
Super Series Tennis tournament

GUWAHATI, July 16 - The quarterfinal line-up has been drawn in the OIL-AITA Super Series Tennis Tournament in the boys and girls U-12 singles categories while teams reached the semifinal stage in the doubles. The tournament is being organised by the All Assam Tennis Association at its own complex in Chachal here.

The singles quarterfinals of both the boys and girls categories will start from 8 am and 9.15 am respectively tomorrow followed by the doubles events.

Today�s results: (Boys, pre Q/F)�Top seed Neel Niranjan Joglekar (MH) bt Aradhya Kshijit (KA) 6-1, 6-1; Sehaj Singh Pawar (KA) bt 8th�seed Almas Ebon Ahmed (AS) 6-1, 6-1 (upset); Raunak Kashyap (AS) bt Aryan Borah (AS) 1-6, 6-1, 7-6 (0); Jishnu Pratim Das (AS) bt Mehul Jyotish (TN) 7-5, 6-2; 5th seed Showrya Samala (TS) bt Yash Patel (GJ) 6-0, 6-3; 3rd�seed Antariksh Tamuly (AS) bt Rajnish Sharma (AS) 6-1, 6-0;�Borneel Bihan Borah (AS) bt Parthiv Kalita (AS) 6-4, 6-2; 2nd�seed Vedant Bhasin (MH) bt Abhilesh Barman (AS) 6-1, 6-0. (Girls, pre Q/F)�Top seed Sohini Mohanty (OD) bt Saanvi Reddy (TS) 6-0, 6-1;�8th�seed Chamakura Reddy (TS) bt Roshni Bharadwaj (AS) 6-2, 6-0; 3rd�seed Bendram Reddy (MH) bt Adrika Rajkumari (AS) 6-2, 6-2; 5th�seed Harithashran Venkatesh (TN) bt Anukriti Kashyap (AS) 6-0, 6-0;�6th�seed Siya Prasade (MH) bt Snigdha Kanta (KA) 6-2, 6-1, 4th�seed Aakruti Sonkusare (MH) bt Pehel Kharedkar (MH) 6-4, 6-0; Sreemoyee Sadhukhan (WB) bt 7th�seed Sreemanya Reddy Anugonda (TS) 6-1, 7-6 (0) (upset); 2nd�seed Thaniya Gogulamanda (TS) bt Neekita Kand (AS) 6-0, 6-0. (Boys doubles, pre Q/F) Yash Patel (GJ)/Mehul Jyotish (TN) bt Aayan Sarma (AS)/Jishnu Pratim Das (AS) 6-3, 6-4;�Abhilesh Barman (AS)/Prasurjya Borah (AS) bt Kovith Sharma (AS)/Parthiv Kalita (AS) 6-2, 6-2; Twijalang Debbarma (TR)/Riyan Kashyap (AS) bt Aditya Bikram Kaman (AS)/Agniv Bordoloi (AS) 6-2, 6-0; Ritik Rout (AS)/Ayan Bhuyan (AS) bt Aklantajit Phukan (AS)/Yuvraj Baruah (AS) 7-5, 6-1; Aryan Borah (AS)/Antariksh Tamuly (AS) bt Chandogya Pathak (AS)/Borneel Borah (AS) 6-1, 6-1; Raunak Kashyap (AS)/Rajnish Sarma (AS) bt Om Krishna Rai (AS)/Jyotishman Boro (AS) 6-1, 6-4. (Girls doubles, Q/F) Thaniya Gogulamanda (TS)/Nainika Bendram (MH) bt Urshita Pathak (AS)/Adrika Rajkumari (AS) 6-2, 6-3; Sreemanya Anugonda (TS)/Swana Chanakura (TS) bt Neekita Kand (AS)/Anukriti Kashyap (AS) 6-0, 6-0; Harithashr Venkatesh (TN)/Aakruti Sonkusare (MH) bt Saanvi Erva (TS)/Snigdha Kanta (KA) 6-4, 7-6 (3); Sohini Mohanty (OD)/Siya Prasade (MH) bt Sreemoyee Sadhukhan (WB)/Aahan (OD) 6-0, 6-4.

More in Entertainment
Similar Posts