Top
Begin typing your search above and press return to search.

State badminton meet ends

By Correspondent
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print

JORHAT, Aug 1 - Guwahati players maintained their supremacy winning four trophies in the 6th All Assam Badminton Tournament, organised by the Jorhat District Badminton Association under the ageist of the Assam Badminton Association.

Sivasagar players also won equal number of trophies in the meet which concluded at the Kushal Konwar Indoor Stadium here last evening.

The prize distribution function was presided over by Ajoy Dutta, chairman of the organising committee.

Final result: (Boy�s U-10) Subhankar Dutta (Sib) bt Barunan Bora (Sib) 2-0, (Girl�s U-10) Dikshitia Gogoi (Dib) bt Dhanjita Medhi (Dib) 2-0, (Boy�s U-13) Tanmay Bikash Barua ( Nazira) bt Himanish Sekhar Das (Sib) 2-1, (Girl�s U-13) Ananya Bora (Gau) bt Taniya Bordoloi (Gol) 2-0, (Boy�s U-15) Jiman Kachari (Gau) bt Anshuman Gogoi (Lakhimpur) (Girl�s U-15) Debahuti Lahan (Sib) bt Sujen Buragohain (Gau) 2-1 ( Boy�s U-17) Imon Sonowal (TSK) bt Bitupan Bora (Gau) 2-0, (Girl�s U-17) Mainy Baruah (Sib) bt Diya Bora (Sib) 2-0, (Boy�s U-19) Bituparna Bora (Gau) bt Sangram Chutia (Charaidew) 2-0, (Girl�s U-19) Kasturi Phukan (TSK) bt Maina Baruah (Sib) 2-0, (Man�s single) Rishav Sarmah (Gua) bt Nikhilesh Sarnah (Ghy) 2-1.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
State badminton meet ends

JORHAT, Aug 1 - Guwahati players maintained their supremacy winning four trophies in the 6th All Assam Badminton Tournament, organised by the Jorhat District Badminton Association under the ageist of the Assam Badminton Association.

Sivasagar players also won equal number of trophies in the meet which concluded at the Kushal Konwar Indoor Stadium here last evening.

The prize distribution function was presided over by Ajoy Dutta, chairman of the organising committee.

Final result: (Boy�s U-10) Subhankar Dutta (Sib) bt Barunan Bora (Sib) 2-0, (Girl�s U-10) Dikshitia Gogoi (Dib) bt Dhanjita Medhi (Dib) 2-0, (Boy�s U-13) Tanmay Bikash Barua ( Nazira) bt Himanish Sekhar Das (Sib) 2-1, (Girl�s U-13) Ananya Bora (Gau) bt Taniya Bordoloi (Gol) 2-0, (Boy�s U-15) Jiman Kachari (Gau) bt Anshuman Gogoi (Lakhimpur) (Girl�s U-15) Debahuti Lahan (Sib) bt Sujen Buragohain (Gau) 2-1 ( Boy�s U-17) Imon Sonowal (TSK) bt Bitupan Bora (Gau) 2-0, (Girl�s U-17) Mainy Baruah (Sib) bt Diya Bora (Sib) 2-0, (Boy�s U-19) Bituparna Bora (Gau) bt Sangram Chutia (Charaidew) 2-0, (Girl�s U-19) Kasturi Phukan (TSK) bt Maina Baruah (Sib) 2-0, (Man�s single) Rishav Sarmah (Gua) bt Nikhilesh Sarnah (Ghy) 2-1.

More in Entertainment
Similar Posts