Begin typing your search above and press return to search.

Sidhant, Sripriya upstage seeded players

By Sports reporter

GUWAHATI, Oct 27 � Unseeded Sidhant Deka overcame 3rd seed Md Azhar 1-6, 7-6 (3), 6-1 in the U-16 boy�s quarterfinal match of the AITA Championship Series Tennis Tournament at the Chachal Tennis Complex here today. In the U-16 girl�s quarterfinals, 6th seed Sripriya Sarraf upset 3rd seed Aadrita Banerjee 7-6 (10), 6-3.

Results: Girl�s U-18 (doubles quarterfinals): Devanshi Bhimjiyani/Bhavani Balakumar bt Aadrita Banerjee/Suranjita Saikia 7-5, 6-3.

Girl�s doubles U-18 (semifinal): Jasmine K Bajaj/Tahira Bhatti bt Aakansha Das/Gloria Daimary 6-0, 6-1.

Boy�s U-18 (doubles semifinal): Madhurjya Dutta/Anvit Bendre bt Vilasier Khate/Kenesizuoto 6-2, 6-4.

Boy�s U-16 (quarterfinals): Kenesizuoto bt Iciraibe Salie 6-1, 6-1; Anvit Bendre bt Sushanta Mohanty 6-3, 6-3; Madhurjya Dutta bt Nirbhay Singh Soin 4-6, 6-2, 6-0; Sidhant Deka bt Md Azhar 1-6, 7-6 (3), 6-1.

Girl�s U-16 (quarterfinals): Aandrita Deb bt Sanghamitra Thakur 6-0, 6-0; Devanshi Bhimjiyani bt Manaswinee Hazarika 6-0, 6-0; Sripriya Sarraf bt Aadrita Banerjee 7-6 (10), 6-3.

Boy�s U-18 (pre-qtr finals): Nirbhay Singh Soin bt Bijoy Mohanty 6-0, 6-0.

Boy�s U-18 (quarterfinals): Anvit Bendre bt Sudhanta Mohanty 6-3, 6-2; Vilasier Khate bt Nirbhay Singh Soin 6-3, 6-0; Prasant Soodamani bt Mayukh Talukdar 6-2, 6-1; Madhurjya Dutta bt Richie Agarwal 6-3, 7-5.

Girl�s U-18 (quarterfinals): Amrita Mukherjee bt Amrita Nath 6-1, 6-0; Tahira Bhatti bt Bhavani Balakumar 6-0, 6-0; Aandrita Deb bt Adrita Banerjee 6-1, 6-1; Sripriya Saraff bt Anangsha Alomyan 6-2, 6-1.

Next Story
Similar Posts
Sidhant, Sripriya upstage seeded players

GUWAHATI, Oct 27 � Unseeded Sidhant Deka overcame 3rd seed Md Azhar 1-6, 7-6 (3), 6-1 in the U-16 boy�s quarterfinal match of the AITA Championship Series Tennis Tournament at the Chachal Tennis Complex here today. In the U-16 girl�s quarterfinals, 6th seed Sripriya Sarraf upset 3rd seed Aadrita Banerjee 7-6 (10), 6-3.

Results: Girl�s U-18 (doubles quarterfinals): Devanshi Bhimjiyani/Bhavani Balakumar bt Aadrita Banerjee/Suranjita Saikia 7-5, 6-3.

Girl�s doubles U-18 (semifinal): Jasmine K Bajaj/Tahira Bhatti bt Aakansha Das/Gloria Daimary 6-0, 6-1.

Boy�s U-18 (doubles semifinal): Madhurjya Dutta/Anvit Bendre bt Vilasier Khate/Kenesizuoto 6-2, 6-4.

Boy�s U-16 (quarterfinals): Kenesizuoto bt Iciraibe Salie 6-1, 6-1; Anvit Bendre bt Sushanta Mohanty 6-3, 6-3; Madhurjya Dutta bt Nirbhay Singh Soin 4-6, 6-2, 6-0; Sidhant Deka bt Md Azhar 1-6, 7-6 (3), 6-1.

Girl�s U-16 (quarterfinals): Aandrita Deb bt Sanghamitra Thakur 6-0, 6-0; Devanshi Bhimjiyani bt Manaswinee Hazarika 6-0, 6-0; Sripriya Sarraf bt Aadrita Banerjee 7-6 (10), 6-3.

Boy�s U-18 (pre-qtr finals): Nirbhay Singh Soin bt Bijoy Mohanty 6-0, 6-0.

Boy�s U-18 (quarterfinals): Anvit Bendre bt Sudhanta Mohanty 6-3, 6-2; Vilasier Khate bt Nirbhay Singh Soin 6-3, 6-0; Prasant Soodamani bt Mayukh Talukdar 6-2, 6-1; Madhurjya Dutta bt Richie Agarwal 6-3, 7-5.

Girl�s U-18 (quarterfinals): Amrita Mukherjee bt Amrita Nath 6-1, 6-0; Tahira Bhatti bt Bhavani Balakumar 6-0, 6-0; Aandrita Deb bt Adrita Banerjee 6-1, 6-1; Sripriya Saraff bt Anangsha Alomyan 6-2, 6-1.