Begin typing your search above and press return to search.

Seeds move ahead in AITA series

By The Assam Tribune
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 11 - The AITA Championship Series Tennis Tournament for boys and girls U-16 and 18 years got under way at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here today.

In the boys singles, Kritanta Sarma of Assam is the top seed in both the events. Assam�s Kristi Boro has been seeded first followed by another Assam girl Ishika Chakma as the second seed in both U-16 and 18 singles.

On the opening day, all the seeds sailed to the next round with easy victories against their opponents.

Today�s results: (Girls U-16, 1st rd) Justina Borgohain (AS) bt Denicha Dutta (AS) 6-1, 6-0; Namrata Das (AS) bt Syeda Janasheen Jumana (AS) 6-1, 7-5; Jyoti Pratap (BR) bt Nayanika Deka (AS) 6-1, 6-1. (Boys U-16, 1st rd) Andy Thaosen (AS) bt Jigyashman Hazarika (AS) 6-3, 6-3; Promit Bordoloi (AS) bt Raghav Singhal (WB) 7-5, 6-2; Leston Vaz (NH) bt Arka Banerjee (WB) 6-4, 6-3; Arunesh Borah (AS) bt Aman Buragohain (AS) 6-1, 6-1; G Krishnapriyan (TN) bt Mahesh Aribam (MN) 6-0, 7-5; 5th seed Medhansh Jain (AS) bt Aarav Sane (MH) 6-0, 6-2; 7th seed Hasith Srujan (AP) bt Pritam Baruah (AS) 6-4, 6-2; Samanay Banik (WB) bt Abhilesh Barman (AS) 6-1, 6-2; Shahir Farhaz (AS) bt Aditya Choudhury (AS) 6-3, 6-0; 8th seed Arjun Chaterjee (MH) bt Vijaytez Gangapatnam (ML) 6-3, 6-1; Priyanshu Singh (WB) bt Aryaman Dutta (AS) 6-2, 6-3; Padmeswar Wanghenbam (MN) bt Harshad Borah (AS) 6-3, 6-2. (Girls U-18, 1st rd) Tanishqa Patar (AS) bt Shivangini Talukdar (AS) 6-2, 6-1; Shakshi Baruah (AS) bt Vanshika Agarwal (WB) 6-2, 6-0. (Boys U-18, 1st rd) Kaushik J Borah (AS) bt Samanay Banik (WB) 6-1, 6-3; Leston Vaz (MH) bt Spondan Goswami (AS) 6-2, 6-1; Arka Banerjee (WB) bt Anchit Gogoi (AS) W/O; Arunesh Borah (AS) bt Tothagot Gogoi (AS) 6-3, 6-0; Amit Rout (WB) bt Abhigyan Baruah (AS) 6-0, 6-1; Andy Thaosen (AS) bt Anuranan Choudhury (AS) 6-2, 6-1; Promit Bordoloi (AS) bt Medhansh Jain (AS) 6-2, 6-3; 8th seed Vijaytez Gangapatnam (ML) bt Debagyan Baruah (AS) 6-2, 6-2; Arjun Chaterjee (MH) bt Priyanshu Singh (WB) 6-1, 6-0.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
Seeds move ahead in AITA series

GUWAHATI, June 11 - The AITA Championship Series Tennis Tournament for boys and girls U-16 and 18 years got under way at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal here today.

In the boys singles, Kritanta Sarma of Assam is the top seed in both the events. Assam�s Kristi Boro has been seeded first followed by another Assam girl Ishika Chakma as the second seed in both U-16 and 18 singles.

On the opening day, all the seeds sailed to the next round with easy victories against their opponents.

Today�s results: (Girls U-16, 1st rd) Justina Borgohain (AS) bt Denicha Dutta (AS) 6-1, 6-0; Namrata Das (AS) bt Syeda Janasheen Jumana (AS) 6-1, 7-5; Jyoti Pratap (BR) bt Nayanika Deka (AS) 6-1, 6-1. (Boys U-16, 1st rd) Andy Thaosen (AS) bt Jigyashman Hazarika (AS) 6-3, 6-3; Promit Bordoloi (AS) bt Raghav Singhal (WB) 7-5, 6-2; Leston Vaz (NH) bt Arka Banerjee (WB) 6-4, 6-3; Arunesh Borah (AS) bt Aman Buragohain (AS) 6-1, 6-1; G Krishnapriyan (TN) bt Mahesh Aribam (MN) 6-0, 7-5; 5th seed Medhansh Jain (AS) bt Aarav Sane (MH) 6-0, 6-2; 7th seed Hasith Srujan (AP) bt Pritam Baruah (AS) 6-4, 6-2; Samanay Banik (WB) bt Abhilesh Barman (AS) 6-1, 6-2; Shahir Farhaz (AS) bt Aditya Choudhury (AS) 6-3, 6-0; 8th seed Arjun Chaterjee (MH) bt Vijaytez Gangapatnam (ML) 6-3, 6-1; Priyanshu Singh (WB) bt Aryaman Dutta (AS) 6-2, 6-3; Padmeswar Wanghenbam (MN) bt Harshad Borah (AS) 6-3, 6-2. (Girls U-18, 1st rd) Tanishqa Patar (AS) bt Shivangini Talukdar (AS) 6-2, 6-1; Shakshi Baruah (AS) bt Vanshika Agarwal (WB) 6-2, 6-0. (Boys U-18, 1st rd) Kaushik J Borah (AS) bt Samanay Banik (WB) 6-1, 6-3; Leston Vaz (MH) bt Spondan Goswami (AS) 6-2, 6-1; Arka Banerjee (WB) bt Anchit Gogoi (AS) W/O; Arunesh Borah (AS) bt Tothagot Gogoi (AS) 6-3, 6-0; Amit Rout (WB) bt Abhigyan Baruah (AS) 6-0, 6-1; Andy Thaosen (AS) bt Anuranan Choudhury (AS) 6-2, 6-1; Promit Bordoloi (AS) bt Medhansh Jain (AS) 6-2, 6-3; 8th seed Vijaytez Gangapatnam (ML) bt Debagyan Baruah (AS) 6-2, 6-2; Arjun Chaterjee (MH) bt Priyanshu Singh (WB) 6-1, 6-0.

More in Entertainment
Similar Posts