Begin typing your search above and press return to search.

Seeded players move ahead in AITA tourney

By Sports Reporter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 19 - Assam players Kristi Boro, Ishika Chakma, Arunesh Borah, Aditya Bhagawati, Kritanta Sarma, Anchit Gogoi, Promit Bordoloi, Andy Thaosen and second seed Udit Gogoi entered the second round of the AITA Championship Series Tennis Tournament for boys and girls U-16 and 18 years.

On the opening day of the championship at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal, here today, the Assam players posted facile victories in their respective first round matches. No upset took place on the opening day as all the seeded players moved ahead.

Today�s results: (Girls U-16, 1st rd) Mrunmayee Bhagawat bt Tania Kumari 6-0, 6-0; Kristi Boro bt Ayesha Swain. 6-1, 6-0; Simran Neha Ekka bt Anannya Jamir 6-2, 6-3; Kotistha Modak bt Kalpita Rajkhowa 6-0, 6-2; Shreya Chakrabarty bt Lolkshi R Kankariya 6-3, 6-4; Ishika Chakma bt H Harini Abhinaya 6-0, 6-0; Paavani Pathak bt Breshna Khan 6-2, 6-3. (Boys U-16, 1st rd) Top sees Kabir Hans bt Kanav Goel 6-1, 6-1; Arunesh Borah bt Aditya Kodakalla 6-0, 6-2; Aman Wasim bt Sahil Sinha 6-0, 6-1; 8th seed Vansh Bhagtani bt Aditya Ray Baruah 6-0, 6-1; 7th seed Abhishek Mahapatra bt Abhiraj Sen 6-2, 6-1; Aditya P Bhagawati bt Tanmoy Das 6-0, 6-4; Kritanta Sarma bt Rishav Brahma 6-2, 6-4; 3rd seed Krish Patel bt Aakhzar N Rahman 6-0, 6-0; 4th seed Anurag Agarwal bt Justin K Panmei 6-1, 6-0; Anchit Gogoi bt Uday Jyoti Das 6-1, 6-1; JH Lalhruaizela bt Debagyan Baruah 6-0, 6-4; 6th seed Aman K Patel bt Spondan Goswami 6-1, 6-1; Promit Bordoloi bt Satyajit Panda 6-1, 6-1; Andy Thaosen bt Abhigyan Baruah 6-2, 6-1; 2nd seed Udit Gogoi bt Ruhul Imtiaz Talukdar 6-0, 6-0; 5th seed A Rishikrishan bt Amrutjay Mohanty 5-7, 6-4, 6-0. (Girls U-18, 1st rd) Koyena Sircar bt Ayesha Swain 6-2, 6-0; Paavani Pathak bt Shreya Mondal 6-2, 6-3; Raina Zaffar bt Sanskriti Gupta 6-1, 6-2; Simran Neha Ekka bt Snigdha S Baruah 6-1, 6-0; Kristi Boro bt Nakshtra NR Kankariya 6-1, 6-0; Shreya Chakborty bt Mrunmayee Bhagawat 6-2, 6-2; Kalluri B Reddy bt H Hairini Abhinaya 6-0, 6-0. (Boys U-18, 1st rd) Top seed Arghya Das bt Sivam Goswami 6-1, 6-1; Harshvardhan Dinakaran bt Pranav Jain 6-1, 6-2; 6th seed Krish Patel bt Khushal Pirogiwal 6-1, 6-0; 5th seed Anurag Agarwal bt Rajdeep Singh K 6-0, 6-0; Kanav Goel bt Satyam Goswami 3-6, 6-2, 6-2; Rewant Raj bt Divyakant Mallick 7-5, 6-7(5), 6-4; Roshan Kumar bt Siddharth Sarma 6-3, 6-3; 3rd seed Vansh Bhagtani bt Karan B Das 6-3, 6-1; Aman K Patel bt Justin K Panmei 6-2, 6-1; Aman Wasim bt Aditya Kodakalla 6-1, 6-4; Rishav Brahma bt Vijaytej Gangapatnam 6-0, 6-0.

Next Story
Similar Posts
Seeded players move ahead in AITA tourney

GUWAHATI, June 19 - Assam players Kristi Boro, Ishika Chakma, Arunesh Borah, Aditya Bhagawati, Kritanta Sarma, Anchit Gogoi, Promit Bordoloi, Andy Thaosen and second seed Udit Gogoi entered the second round of the AITA Championship Series Tennis Tournament for boys and girls U-16 and 18 years.

On the opening day of the championship at the All Assam Tennis Association Complex in Chachal, here today, the Assam players posted facile victories in their respective first round matches. No upset took place on the opening day as all the seeded players moved ahead.

Today�s results: (Girls U-16, 1st rd) Mrunmayee Bhagawat bt Tania Kumari 6-0, 6-0; Kristi Boro bt Ayesha Swain. 6-1, 6-0; Simran Neha Ekka bt Anannya Jamir 6-2, 6-3; Kotistha Modak bt Kalpita Rajkhowa 6-0, 6-2; Shreya Chakrabarty bt Lolkshi R Kankariya 6-3, 6-4; Ishika Chakma bt H Harini Abhinaya 6-0, 6-0; Paavani Pathak bt Breshna Khan 6-2, 6-3. (Boys U-16, 1st rd) Top sees Kabir Hans bt Kanav Goel 6-1, 6-1; Arunesh Borah bt Aditya Kodakalla 6-0, 6-2; Aman Wasim bt Sahil Sinha 6-0, 6-1; 8th seed Vansh Bhagtani bt Aditya Ray Baruah 6-0, 6-1; 7th seed Abhishek Mahapatra bt Abhiraj Sen 6-2, 6-1; Aditya P Bhagawati bt Tanmoy Das 6-0, 6-4; Kritanta Sarma bt Rishav Brahma 6-2, 6-4; 3rd seed Krish Patel bt Aakhzar N Rahman 6-0, 6-0; 4th seed Anurag Agarwal bt Justin K Panmei 6-1, 6-0; Anchit Gogoi bt Uday Jyoti Das 6-1, 6-1; JH Lalhruaizela bt Debagyan Baruah 6-0, 6-4; 6th seed Aman K Patel bt Spondan Goswami 6-1, 6-1; Promit Bordoloi bt Satyajit Panda 6-1, 6-1; Andy Thaosen bt Abhigyan Baruah 6-2, 6-1; 2nd seed Udit Gogoi bt Ruhul Imtiaz Talukdar 6-0, 6-0; 5th seed A Rishikrishan bt Amrutjay Mohanty 5-7, 6-4, 6-0. (Girls U-18, 1st rd) Koyena Sircar bt Ayesha Swain 6-2, 6-0; Paavani Pathak bt Shreya Mondal 6-2, 6-3; Raina Zaffar bt Sanskriti Gupta 6-1, 6-2; Simran Neha Ekka bt Snigdha S Baruah 6-1, 6-0; Kristi Boro bt Nakshtra NR Kankariya 6-1, 6-0; Shreya Chakborty bt Mrunmayee Bhagawat 6-2, 6-2; Kalluri B Reddy bt H Hairini Abhinaya 6-0, 6-0. (Boys U-18, 1st rd) Top seed Arghya Das bt Sivam Goswami 6-1, 6-1; Harshvardhan Dinakaran bt Pranav Jain 6-1, 6-2; 6th seed Krish Patel bt Khushal Pirogiwal 6-1, 6-0; 5th seed Anurag Agarwal bt Rajdeep Singh K 6-0, 6-0; Kanav Goel bt Satyam Goswami 3-6, 6-2, 6-2; Rewant Raj bt Divyakant Mallick 7-5, 6-7(5), 6-4; Roshan Kumar bt Siddharth Sarma 6-3, 6-3; 3rd seed Vansh Bhagtani bt Karan B Das 6-3, 6-1; Aman K Patel bt Justin K Panmei 6-2, 6-1; Aman Wasim bt Aditya Kodakalla 6-1, 6-4; Rishav Brahma bt Vijaytej Gangapatnam 6-0, 6-0.