Begin typing your search above and press return to search.

Assam players march into semis in AITA meet

By Sports Reporter
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 21 - Assam players Udit Gogoi, Kristi Boro and Lenien Jamir stormed into the last-four stage of the boys U-16, girls U-16 and girls U-18 singles events respectively in the AITA Championship Series Tennis Tournament being organised by the All Assam Tennis Association at its own complex in Chachal here today.

Today�s results: (Girls� U-16, Q/F) 5th seed Sanskriti Gupta (KA) bt Top seed Ananya Kothakota (AP) 7-5, 6-0 (Upset), Kristi Boro (ASM) bt 3rd seed Madhurima Majumdar (WB) 6-0, 6-2 (Upset), 7th seed Koyena Sircar (WB) bt 4th seed Kalluri B Reddy (KA) 7-5, 6-2. (Upset), Paavani Pathak (MH) def 8th seed Raina Zaffar (ASM) 6-2, 6-4 (Upset). (Boys� U-16, pre Q/F) Top seed Kabir Hans (ODR) def 8th seed Vansh Bhagtani (GJ) 6-2, 6-1, 3rd seed Krish Patel (GJ) bt 7th seed Abhishek Mahapatra (ODR) 6-4, 6-3, 6th seed Aman K Patel (GJ) def 4th seed Anurag Agarwal (WB) 6-3, 3-6, 6-3, 2nd seed Udit Gogoi (ASM) bt 5th seed A Rishikrishna (TN) 6-1, 6-1. (Girls� U-18, Q/F) Top seed A Vidula Reddy (KA) bt Koyena Sircar (WB) 6-0, 6-3, Paavani Pathak (MH) bt Raina Zaffar (ASM) 6-1, 6-3, 3rd seed Shriti Ray (MH) bt Kristi Boro (ASM) 7-6(2), 6-1, 6th seed Lenien Jamir (ASM) bt Kalluri L B Reddy (MH) 6-1, 6-1. (Boys� U-18, Q/F) 6th seed Krish Patel (GJ) bt Top seed Arghya Das (WB) 6-1, 6-4 (Upset), 5th seed Anurag Agarwal (WB) bt 3rd seed Vansh Bhagtani (GJ) 3-6, 6-3, 6-3 (Upset), 7th seed A Rishikrishan (TN) bt 4th seed Aman K Patel (GJ) 6-4, 6-3 (Upset), 2nd seed Kabir Hans (ODR) bt 8th seed Udit Gogoi (ASM) 6-1, 6-3. (Boys� doubles U-18, pre Q/F) Anurag Agarwal (WB)/Arghya Das (WB) bt Khushal Pirogiwal (WB)/Aditya Kodakalla (WB) 6-1, 6-1, Amritjay Mohanty (ODR)/ Abhishek Mahapatra (ODR) bt Satyajit Panda (ODR)/ Justin K Panmei (MN) 6-2, 6-4, Aman Wasim (WB)/Kanav Goel (WB) bt Abhigya Baruah (ASM)/Aditya Ray Baruah (ASM) 6-1, 6-1, Krish Patel (GJ)/Rishi Krishna (TN) bt Andy Thaosen (ASM)/Promit Bordoloi (ASM) 6-0, 6-1, Udit Gogoi (ASM)/Kritanta Sarma (ASM) bt Utkarsh Singh (BHR) /Harshvardhan Dinakaran (TN) 6-0, 6-1, Aakhzar N Rahman (ASM)/ Tanmoy Das (ASM) bt Debagyan Baruah (ASM)/Sahil Sinha (ASM) 6-2, 7-5, Rishav Brahma (ASM)/Abhiraj Sen (WB) bt Pranav Jain (WB)/Roshan Kumar (WB) 6-3, 6-4, Aman K Patel (GUJ)/Kabir Hans (ODR) bt Vansh Bhagtani (GUJ)/Rewant Raj (BHR) 6-3, 7-5. (Girls� doubles U-18, pre Q/F) Koyena Sircar (WB) /Ishika Chakma (ASM) bt Mrunmayee Bhagwat (MH)/Paavani Pathak (MH) 6-3, 6-0, Ayesha Swain (ODR)/Simran Neha Ekka (ODR) bt Anannya Jamir (ASM)/Kalpita Rajkhowa (ASM) 6-4, 6-2, Raina Zaffar (ASM)/Shreya Chakraborty (WB) bt Lolakshi Kankariya (MH)/Breshna Khan (ASM) 6-1, 6-2. (Girls� doubles U-18, Q/F) A Vidulla Reddy (KA)/ Lakshmi SS Gotipatti (KA) bt Lalithya Reddy (MH)/ Nakshtra Kankariya (MH) 6-3, 6-1, Koyena Sircar (WB)/Ishika Chakma (ASM) bt Shreya Mondal (WB)/ Srishti Ray (WB) 6-2, 3-6, 10-7, Kristi Boro (ASM)/Shatavisa Ghosh (WB) bt Ayesha Swain (ODR)/Simran Neha Ekka (ODR) 6-2, 6-1, Raina Zaffar (ASM)/Shreya Chakraborty (WB) bt Madhurima Majumdar (WB)/Amrita Odedar (ODR) 6-2, 6-2.

Next Story
Similar Posts
Assam players march into semis in AITA meet

GUWAHATI, June 21 - Assam players Udit Gogoi, Kristi Boro and Lenien Jamir stormed into the last-four stage of the boys U-16, girls U-16 and girls U-18 singles events respectively in the AITA Championship Series Tennis Tournament being organised by the All Assam Tennis Association at its own complex in Chachal here today.

Today�s results: (Girls� U-16, Q/F) 5th seed Sanskriti Gupta (KA) bt Top seed Ananya Kothakota (AP) 7-5, 6-0 (Upset), Kristi Boro (ASM) bt 3rd seed Madhurima Majumdar (WB) 6-0, 6-2 (Upset), 7th seed Koyena Sircar (WB) bt 4th seed Kalluri B Reddy (KA) 7-5, 6-2. (Upset), Paavani Pathak (MH) def 8th seed Raina Zaffar (ASM) 6-2, 6-4 (Upset). (Boys� U-16, pre Q/F) Top seed Kabir Hans (ODR) def 8th seed Vansh Bhagtani (GJ) 6-2, 6-1, 3rd seed Krish Patel (GJ) bt 7th seed Abhishek Mahapatra (ODR) 6-4, 6-3, 6th seed Aman K Patel (GJ) def 4th seed Anurag Agarwal (WB) 6-3, 3-6, 6-3, 2nd seed Udit Gogoi (ASM) bt 5th seed A Rishikrishna (TN) 6-1, 6-1. (Girls� U-18, Q/F) Top seed A Vidula Reddy (KA) bt Koyena Sircar (WB) 6-0, 6-3, Paavani Pathak (MH) bt Raina Zaffar (ASM) 6-1, 6-3, 3rd seed Shriti Ray (MH) bt Kristi Boro (ASM) 7-6(2), 6-1, 6th seed Lenien Jamir (ASM) bt Kalluri L B Reddy (MH) 6-1, 6-1. (Boys� U-18, Q/F) 6th seed Krish Patel (GJ) bt Top seed Arghya Das (WB) 6-1, 6-4 (Upset), 5th seed Anurag Agarwal (WB) bt 3rd seed Vansh Bhagtani (GJ) 3-6, 6-3, 6-3 (Upset), 7th seed A Rishikrishan (TN) bt 4th seed Aman K Patel (GJ) 6-4, 6-3 (Upset), 2nd seed Kabir Hans (ODR) bt 8th seed Udit Gogoi (ASM) 6-1, 6-3. (Boys� doubles U-18, pre Q/F) Anurag Agarwal (WB)/Arghya Das (WB) bt Khushal Pirogiwal (WB)/Aditya Kodakalla (WB) 6-1, 6-1, Amritjay Mohanty (ODR)/ Abhishek Mahapatra (ODR) bt Satyajit Panda (ODR)/ Justin K Panmei (MN) 6-2, 6-4, Aman Wasim (WB)/Kanav Goel (WB) bt Abhigya Baruah (ASM)/Aditya Ray Baruah (ASM) 6-1, 6-1, Krish Patel (GJ)/Rishi Krishna (TN) bt Andy Thaosen (ASM)/Promit Bordoloi (ASM) 6-0, 6-1, Udit Gogoi (ASM)/Kritanta Sarma (ASM) bt Utkarsh Singh (BHR) /Harshvardhan Dinakaran (TN) 6-0, 6-1, Aakhzar N Rahman (ASM)/ Tanmoy Das (ASM) bt Debagyan Baruah (ASM)/Sahil Sinha (ASM) 6-2, 7-5, Rishav Brahma (ASM)/Abhiraj Sen (WB) bt Pranav Jain (WB)/Roshan Kumar (WB) 6-3, 6-4, Aman K Patel (GUJ)/Kabir Hans (ODR) bt Vansh Bhagtani (GUJ)/Rewant Raj (BHR) 6-3, 7-5. (Girls� doubles U-18, pre Q/F) Koyena Sircar (WB) /Ishika Chakma (ASM) bt Mrunmayee Bhagwat (MH)/Paavani Pathak (MH) 6-3, 6-0, Ayesha Swain (ODR)/Simran Neha Ekka (ODR) bt Anannya Jamir (ASM)/Kalpita Rajkhowa (ASM) 6-4, 6-2, Raina Zaffar (ASM)/Shreya Chakraborty (WB) bt Lolakshi Kankariya (MH)/Breshna Khan (ASM) 6-1, 6-2. (Girls� doubles U-18, Q/F) A Vidulla Reddy (KA)/ Lakshmi SS Gotipatti (KA) bt Lalithya Reddy (MH)/ Nakshtra Kankariya (MH) 6-3, 6-1, Koyena Sircar (WB)/Ishika Chakma (ASM) bt Shreya Mondal (WB)/ Srishti Ray (WB) 6-2, 3-6, 10-7, Kristi Boro (ASM)/Shatavisa Ghosh (WB) bt Ayesha Swain (ODR)/Simran Neha Ekka (ODR) 6-2, 6-1, Raina Zaffar (ASM)/Shreya Chakraborty (WB) bt Madhurima Majumdar (WB)/Amrita Odedar (ODR) 6-2, 6-2.