Begin typing your search above and press return to search.

Assam players enter semis in AITA tournament

By The Assam Tribune
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Linkedin
  • Print
  • koo

GUWAHATI, June 6 - The boys and girls U-12 and 14 years singles semifinals of the AITA Championship Series Tennis Tournament will be held on Thursday at the All Assam Tennis Association Complex, Chachal here.

Jigyashman Hazarika and Manan Nath of Assam stormed into the semifinals of boys U-12 and 14 years events respectively. Top seed Andy Thaosen of Assam also reached the semifinals in the boys U-14 singles event. In the girls U-12 singles, 5th seed Namrata Das and 6th seed Snigdha Patibandla of Assam reached the last-four stage. In the girls U-14 event, top seeded Assam player Tanishqa Patar made it to the semifinals.

Today�s results: (Boys U-12 Q/F) Top seed Keshav Goel (WB) bt Ethaan Lee (WB) 6-3, 6-2; 3rd seed Manan Nath (AS) bt Shankar Heishnam (MN) 6-1, 6-3; 6th seed Mayand Tiwari (WB) bt Samarth Sahita (MH) 6-4, 6-4; 2nd seed Jigyashman Hazarika (AS) bt 7th seed Ved Aditya Kalita (AS) W/O. (Girls U-12 Q/F) Top seed Sohini Sanjay Mohanty (WB) bt Nayanika Deka (AS) 6-1, 6-2; 5th seed Namrata Das (AS) bt 3rd seed Sohini Chatterjee (WB) 6-4, 6-3 (upset); 6th seed Snigdha Patibandla (AS) bt 4th seed Ananya Borthakur (AS) 6-0, 6-0 (upset); 2nd seed Sumeira Jaiswal (WB) bt Navroz Razdan (AS) 6-0, 6-1. (Girls U-14 Q/F) 3rd seed Sohini Sanjay Mohanty (ODR) bt Navroz Razdan (AS) 6-2, 6-2; Top seed Tanishqa Patar (AS) bt Anushka Debnath (AS) 6-3, 6-0; 4th seed Sumeira Jaiswal (WB) bt 6th seed Namrata Das (AS) 6-2, 6-3; Jyoti Pratap (BR) bt Meghan Bharadwaj (AS) 6-0, 6-2. (Boys U-14 Q/F) 7th seed Manan Nath (AS) bt 4th seed Tushar Paul (AS) 6-2, 6-1; 3rd seed Jigyashman Hazarika (AS) bt 5th seed Vijaytez Gangapatnam (ML) 6-2, 6-2; 6th seed Bhicky Sagolsem (MN) bt 2nd seed Keshav Goel (WB) 6-1, 6-0 (upset); Top seed Andy Thaosen (AS) bt 8th seed JH Lalhruaizela (MZ) 6-4, 4-6, 6-1. (Boys U-12 doubles Q/F) Paras Lukram (MN)/Shankar Heishnam (MN) bt Aayan Sarma (AS)/Adriraj K Bhuyan (AS) 6-4, 6-3; Antariksh Tamuly (AS)/Aryan Borah (AS) bt Vedaant Agarwal (WB)/Shaurya Swarup (WB) 6-4, 6-4; Dreek Saha (MH)/Samarth Sahita (MH) bt Almas Ebon Ahmed (AS)/Darsh Dutta (AS) 6-1, 6-1; Jigyashman Hazarika (AS)/Manan Nath (AS) bt Twijilang Debbarma (TR)/Krisanansh V Sharma (MH) 6-0, 6-0. (Boys U-14 doubles Q/F) Krish Karpe (MH)/Harshad Borah (AS) bt Varun A Kalita (AS)/Siddhant Deka (AS) 7-6(6), 2-6, 16-14; Mayand Tiwari (WB)/ Sagnik Mitra (WB) bt Ramansh V Sharma (MH)/Sudhanshu Barkataki 6-0, 5-7, 10-5; Vijaytwz Gangapatnam (ML)/JH Lalhruaizela (MZ) bt Ayush Gupta (DL)/Pritam Baruah (AS) 6-1, 6-1; Bhicky Sagolsem (MN)/Ashwajit Senjam (MN) bt Andy Thaosen (AS)/Tushar Paul (AS) 7-5, 6-0. (Girls U-12 doubles Q/F) Sohini S Mohanty (ODR)/Shreemoyee Sadhukhan (WB) bt Shubhakrita Bordoloi (AS)/Priyanka Gogoi (AS) 6-1, 6-3; Nayanika Deka (AS)/Ananya Borthakur (AS) bt Anwesa Das (WB)/Dhanvi Kale (GJ) 6-0, 6-2; Snigdha Patibandla (AS)/Tania Kumari (AS) bt Adrika Rajkumari (AS)/Rimi Taye (AS) 6-0, 6-2; Rituja Saha (WB) /Sohini Chaterjee (WB) bt Navroz Razdan (AS)/Anwesha Rabha (AS) 1-6, 7-6 (2), 11-9.

More in Entertainment
Next Story
Similar Posts
Assam players enter semis in AITA tournament

GUWAHATI, June 6 - The boys and girls U-12 and 14 years singles semifinals of the AITA Championship Series Tennis Tournament will be held on Thursday at the All Assam Tennis Association Complex, Chachal here.

Jigyashman Hazarika and Manan Nath of Assam stormed into the semifinals of boys U-12 and 14 years events respectively. Top seed Andy Thaosen of Assam also reached the semifinals in the boys U-14 singles event. In the girls U-12 singles, 5th seed Namrata Das and 6th seed Snigdha Patibandla of Assam reached the last-four stage. In the girls U-14 event, top seeded Assam player Tanishqa Patar made it to the semifinals.

Today�s results: (Boys U-12 Q/F) Top seed Keshav Goel (WB) bt Ethaan Lee (WB) 6-3, 6-2; 3rd seed Manan Nath (AS) bt Shankar Heishnam (MN) 6-1, 6-3; 6th seed Mayand Tiwari (WB) bt Samarth Sahita (MH) 6-4, 6-4; 2nd seed Jigyashman Hazarika (AS) bt 7th seed Ved Aditya Kalita (AS) W/O. (Girls U-12 Q/F) Top seed Sohini Sanjay Mohanty (WB) bt Nayanika Deka (AS) 6-1, 6-2; 5th seed Namrata Das (AS) bt 3rd seed Sohini Chatterjee (WB) 6-4, 6-3 (upset); 6th seed Snigdha Patibandla (AS) bt 4th seed Ananya Borthakur (AS) 6-0, 6-0 (upset); 2nd seed Sumeira Jaiswal (WB) bt Navroz Razdan (AS) 6-0, 6-1. (Girls U-14 Q/F) 3rd seed Sohini Sanjay Mohanty (ODR) bt Navroz Razdan (AS) 6-2, 6-2; Top seed Tanishqa Patar (AS) bt Anushka Debnath (AS) 6-3, 6-0; 4th seed Sumeira Jaiswal (WB) bt 6th seed Namrata Das (AS) 6-2, 6-3; Jyoti Pratap (BR) bt Meghan Bharadwaj (AS) 6-0, 6-2. (Boys U-14 Q/F) 7th seed Manan Nath (AS) bt 4th seed Tushar Paul (AS) 6-2, 6-1; 3rd seed Jigyashman Hazarika (AS) bt 5th seed Vijaytez Gangapatnam (ML) 6-2, 6-2; 6th seed Bhicky Sagolsem (MN) bt 2nd seed Keshav Goel (WB) 6-1, 6-0 (upset); Top seed Andy Thaosen (AS) bt 8th seed JH Lalhruaizela (MZ) 6-4, 4-6, 6-1. (Boys U-12 doubles Q/F) Paras Lukram (MN)/Shankar Heishnam (MN) bt Aayan Sarma (AS)/Adriraj K Bhuyan (AS) 6-4, 6-3; Antariksh Tamuly (AS)/Aryan Borah (AS) bt Vedaant Agarwal (WB)/Shaurya Swarup (WB) 6-4, 6-4; Dreek Saha (MH)/Samarth Sahita (MH) bt Almas Ebon Ahmed (AS)/Darsh Dutta (AS) 6-1, 6-1; Jigyashman Hazarika (AS)/Manan Nath (AS) bt Twijilang Debbarma (TR)/Krisanansh V Sharma (MH) 6-0, 6-0. (Boys U-14 doubles Q/F) Krish Karpe (MH)/Harshad Borah (AS) bt Varun A Kalita (AS)/Siddhant Deka (AS) 7-6(6), 2-6, 16-14; Mayand Tiwari (WB)/ Sagnik Mitra (WB) bt Ramansh V Sharma (MH)/Sudhanshu Barkataki 6-0, 5-7, 10-5; Vijaytwz Gangapatnam (ML)/JH Lalhruaizela (MZ) bt Ayush Gupta (DL)/Pritam Baruah (AS) 6-1, 6-1; Bhicky Sagolsem (MN)/Ashwajit Senjam (MN) bt Andy Thaosen (AS)/Tushar Paul (AS) 7-5, 6-0. (Girls U-12 doubles Q/F) Sohini S Mohanty (ODR)/Shreemoyee Sadhukhan (WB) bt Shubhakrita Bordoloi (AS)/Priyanka Gogoi (AS) 6-1, 6-3; Nayanika Deka (AS)/Ananya Borthakur (AS) bt Anwesa Das (WB)/Dhanvi Kale (GJ) 6-0, 6-2; Snigdha Patibandla (AS)/Tania Kumari (AS) bt Adrika Rajkumari (AS)/Rimi Taye (AS) 6-0, 6-2; Rituja Saha (WB) /Sohini Chaterjee (WB) bt Navroz Razdan (AS)/Anwesha Rabha (AS) 1-6, 7-6 (2), 11-9.

More in Entertainment
Similar Posts